Náhražky za klasický olej: Každá z nich má své benefity, takto je můžete vhodně použít ve své kuchyni

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli v drtivé většině receptů nehraje nejdůležitější roli a je zde tak spíše do počtu, výsledný pokrm by bez jeho přítomnosti zkrátka nebyl ono. Co třeba klasická bábovka? Bez oleje by byla suchá a těžko by klouzala do krku.

Klasický rostlinný olej má neutrální chuť, cenově je dostupný a v kuchyni nepostradatelný. Při vaření, smažení nebo pečení tvrdě dře, aby byla naše jídla jednoduše skvělá. Co dělat v případě, kdy nebudete mít po ruce klasický olej nebo ho třeba nebudete chtít použít? Odpověď je jednoduchá: nahraďte ho.

Olivový olej

Většinu lidí jako vhodná alternativa okamžitě napadne olivový olej. V mnoha domácnostech má své čestné místo.

Olivový olej má vyšší bod kouření, protože je zpracovaný – je tak ideální na smažení. Dostane-li se vám do rukou extra panenský olivový olej, který se vyrábí lisováním za studena, použijte ho do salátových dresinků.

Kokosový olej

„Kokosový olej můžete použít na smažení a pečení,“ píše thepioneerwoman.com. S čím ale musíte počítat je lehce kokosová příchuť, kterou olej propůjčí vašim pokrmům.

Další věc, kterou je třeba zmínit, je fakt, že kokosový olej tuhne, jak chladne. Před použitím si jej proto roztavte a pak rychle použijte, než vám zase ztuhne.

Máslo

Nahradit klasický olej máslem? Proč ne. Máslo dodá jídlu zase o trošku jiný šmrnc. Zejména při pečení jeho přítomnost v pokrmu jistě oceníte.

Přestože máslo můžete použít i na vaření, nedoporučujeme jej zaměňovat při smažení nebo restování na pánvi při vysoké teplotě, protože jeho nízký bod kouře způsobí, že se máslo připálí.

Ghí

Ghí neboli přepuštěné máslo se stává v posledních letech stále populárnějším. Vyrobit si ho můžete i doma, často se také objevuje v nabídce kamenných prodejen.

Ghí, běžně používané v tradiční indické kuchyni, má vysoký kouřový bod a má bohatou ořechovou chuť, která se dobře hodí k vaření i pečení.

Lněný olej

„Lněný olej se získává ze sušených zralých semen rostliny lnu,“ vysvětluje goodhousekeeping.com. Je vhodnou náhražkou rostlinného oleje do salátových dresinků či marinád. Dovolíme si vás upozornit, že se lněný olej dvakrát nehodí smažení.

Řepkový olej

Někdo nepoužívá slunečnicový olej, ale místo něho používá olej řepkový. Oba patří mezi rostlinné oleje, proto je lze pohodlně vzájemně zaměňovat.

Zdroj: thepioneerwoman.com, goodhousekeeping.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz