Hadí víno: bizarní nápoj z jedovatých hadů, který údajně může pomoci s impotencí

Hadí víno (zdroj: Samphotostock.cz)

Hadí víno patří mezi nejbizarnější nápoje světa, zvlášť když doplníme, že se vyrábí z jedovatých hadů. Údajně ale může pomoci s mnoha neduhy.

Původ hadího vína

Hadi a jejich vnitřnosti jsou odedávna součástí tradiční čínské medicíny, přičemž první zmínky o hadím víně pocházejí už z 1. tisíciletí př. Kr. V současné době se tento alkoholický nápoj vyrábí v mnoha oblastech Východní a Jihovýchodní Asie. Kromě Číny je přitom oblíbený především ve Vietnamu, ale narazit na něj lze i v Indii nebo Japonsku.

Kde hadí víno ochutnat?

Hadí víno v České republice neochutnáte, protože jej neseženete, můžete ho ale samozřejmě ochutnat v Asii. Zde se tradičně pije z malých šálků, a to obvykle jen v malém množství. Ostatně popíjení většího množství bychom ani nedoporučovali, neboť ačkoli se v názvu vyskytuje „víno“, tento nápoj může obsahovat až 60 % alkoholu. Má tedy pořádný říz.

Způsob výroby

Ačkoli se na mnoha místech světa hadi běžné konzumují, hadí víno se vyrábí z jedovatých hadů. Jed je ovšem neutralizován alkoholem. Hadi se obvykle vykuchají a na několik měsíců naloží do rýžové pálenky, někdy společně s menšími hady, štíry či hmyzem. Existuje ovšem ještě jeden způsob výroby, a to smíchání rýžové pálenky s hadími tekutinami, tedy nejen s jedem, ale třeba také s krví a žlučí.

Hadí víno z hlediska zdraví

V rámci tradiční čínské medicíny se jedná o neocenitelného pomocníka pro podporu vitality a zdraví. Navíc se dává často do souvislosti s léčbou nízké sexuální výkonnosti, ale třeba také vypadávání vlasů. V každém případě tyto účinky potvrzené nejsou a místní o nich často mluví přehnaně kvůli odbytu. Navíc může být konzumace tohoto nápoje spojena s určitými riziky (viz níže).

Zajímavosti o hadím vínu

  • Léčivé použití hadů bylo v Číně zaznamenáváno po tisíciletí. Za léčivé jsou dokonce považovány i hadí výkaly.
  • Hadí víno se z jedovatých hadů vyrábí kvůli esenci, kterou ve víně zanechá hadí jed.
  • Ačkoli alkohol jed neutralizuje a je bezpečný k pití, po požití existují i případy koagulopatie, což je porucha srážlivosti krve.
  • Ze severní Číny dokonce existuje případ, kdy ženu pokousal had, kterého naložila do rýžové pálenky před třemi měsíci.
  • Mnoho zemí světa zakazuje dovoz tohoto nápoje. Používaní hadi jsou totiž často chránění.
Přidat na Seznam.cz