Hákarl: žraločí maso, které nedokázal pozřít ani Gordon Ramsay

Někdo si nepotrpí na syrečky, další nemá rád kysané zelí a někdo nesnese nakládanou červenou řepu. Jenže po tom, co ochutnáte hákarl, budete ještě s láskou vzpomínat na takové dobroty.

Původ hákarlu

Hákarl je typický islandský pokrm, který se za hranicemi této ostrovní severoevropské země vesměs neprosadil. Jak by také ano, když s ním mají problém i někteří Islanďané. Jedná se o speciálně upravené maso žraloka matohlavého neboli grónského (někdy i žraloka velikého). Problémem je, že krev těchto paryb obsahuje velké množství močoviny, takže by jej lidé určitě jíst neměli. Jenže Islanďané nechají jejich maso podrobit kvašení pod velkým tlakem, takže škodlivá tekutina vyteče.

Kde hákarl ochutnat?

V České republice spíše těžko. Minimálně nevíme o tom, že by se někde na našem území prodával, případně ho nabízela některá restaurace s mořskými specialitami. Pokud jste tedy stateční a budete pobývat na Islandu, hákarl si musíte objednat právě tam. Ovšem vážně doporučujeme tuto možnost zvážit, protože mnozí cizinci nezvládnou specifický zápach, natož zvláštní chuť.

V čem je hákarl tak specifický?

Hákarl se běžně prodává v islandských obchodech, a to zatavený v igelitu. Pokud jej otevřete, zřejmě vás rychle do nosu praští silný zápach, jenž připomíná čpavek (amoniak). Zvládnete-li jej zpracovat a pustíte se do jídla, musíte se připravit na chuť podobnou hodně uleželému sýru. A aby toho nebylo málo, je hákarl součástí tradičního slavnostní tabule zvané Þorramatur, která se mj. skládá z ovčích hlav, lisovaných varlat beranů anebo krvavého pudinku. Inu, lahoda…

Hákarl z hlediska zdraví

Když se hákarl dobře připraví, samozřejmě může být zdravý jako maso jiných (pa)ryb. V opačném případě se ale jedná o dosti nebezpečnou „pochoutku“, protože močovina člověku skutečně neprospěje. Ovšem Þorramatur už příliš zdravý není. Kromě výše zmíněných ingrediencí totiž obsahuje i játrovou paštičku, která je vyrobena z žitné mouky, ovsa, tuku a jater ovcí. Ačkoli tedy během tuhých islandských zim pokrm dokáže zasytit, příliš častá konzumace není právě ideální.

Zajímavosti o hákarlu

  • Žralok malohlavý je nejseverněji žijící paryba, což má zásadní vliv na chuť hákarlu. Aby se totiž vyrovnal s nízkými teplotami a vysokou slaností vody, jeho maso obsahuje velké množství dusičnatých látek.
  • Díky tomu maso „voní“ po čpavku. Pokud jej budete chtít skutečně ochutnat, poprvé tak raději čiňte se zacpaným nosem.
  • Hákarl samozřejmě ochutnali i světoznámí šéfkuchaři. Takový Gordon Ramsay maso vyplivl, zatímco Ainsley Harriot popsal tento zážitek jako „žvýkání matrace nasáklé močí“.
  • Nejenže je hákarl součást Þorramaturu, ale tradičně se zapíjí pálenkou brennivín, které se přezdívá „černá smrt“. Islanďané jsou holt potomky Vikingů.
  • Pokud budete chtít tuto kombinaci vyzkoušet, vězte, že se jedná o tradiční součást zimního festivalu Þorrablót, který se koná kolem poloviny ledna.
Přidat na Seznam.cz