Kotvičník zemní: rostlina, která je často označována jako bylinné afrodiziakum

Kotvičník zemní na zahrádce
Kotvičník

Kotvičník zemní je rostlinnou která u nás volně roste poměrně vzácně, ale je doporučována pro své pozitivní účinky. Na druhou stranu by ji neměl používat každý, protože některým skupinám může i uškodit.

Původ a rozšíření kotvičníku

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) původně zřejmě rostl na Dálném východě, a to v Číně a Japonsku. Časem se ale začal šířit na západ, takže je velmi dlouho znám např. v jižní Asii (Indie a Srí Lanka). V současné době je rozšířen daleko více, neboť jej lze nalézt po celém světě. Kromě původních oblastí roste také v Severní a Jižní Americe, v jižní a východní Africe, na australském kontinentu a samozřejmě i v Evropě. V České republice se ovšem volně vyskytuje poměrně vzácně.

Léčivé účinky

Obsahuje mnoho účinných látek jako fytosteroly, sapogeniny, saponiny, flavonoidy, pryskyřice nebo třísloviny. Rostlina kupříkladu ovlivňuje hladinu testosteronu, takže bývá doporučováno, aby ji do stravy zařadili sportovci, neboť má vliv na růst svalové hmoty a zlepšení vytrvalosti. Pomáhá také mužům s nízkou hladinou tohoto hormonu a kladný vliv má i na libido, a to u mužů i u žen, u nichž by měl zvyšovat také hladinu estrogenu. Mluví se o něm také v souvislosti se sexuálními problémy, jako je např. porucha erekce. Vliv by měl mít i na hormonální rovnováhu.

Účinky kotvičníku jsou ovšem širší. Díky tomu, že zvyšuje hladinu estrogenu, bývá ženám doporučován v období menopauzy. Pozitivní vliv má ale rovněž na kardiovaskulární systém, proto by ho měli používat lidé s hypertenzí (vysoký krevní tlak), vysokou hladinou cholesterolu anebo ischemickou chorobou srdeční. Navíc zlepšuje prokrvování a kladný vliv má rovněž na aterosklerózu. Kotvičník zemní působí částečně močopudně, takže může pomoci i při problémech s močovými cestami a ledvinami. V neposlední řadě by měl také zlepšovat imunitu.

Jak kotvičník zemní používat? Pozor na vedlejší účinky!

Používána bývá především nať kotvičníku, kterou si lze pořídit sušenou a připravit si z ní můžete čaj, léčivé jsou ale všechny části rostliny. K dispozici přitom máte také kapsle. Ovšem pozor! U některých lidí může způsobovat nevolnost a problémy se spánkem, což ovšem při krátkodobém užívání takřka nehrozí. Používání těchto produktů by se ovšem některé skupiny měly úplně vyvarovat. Neměli ho používat děti do 18 let, těhotné a kojící ženy, diabetici, osoby používající léky na srdce a krevní tlak, stejně jako muži se zvětšenou prostatou.

Lichořeřišnice: přírodní antibiotikum, které je perfektní pro boj se záněty

Zajímavosti o kotvičníku zemním

  • Patří mezi invazivní rostliny, takže bývá mnohde považován za plevel. Přesto nelze zpochybnit jeho léčivé účinky, které jsou známy odedávna.
  • Čaj z kotvičníku má nahořklou chuť. Asi vám tedy příliš chutnat nebude. Na druhou stranu je jeho hořkost dobře snesitelná.
  • Kromě čaje si lze připravit také tinkturu. Stačí jej nechat odstát v uzavřené nádobě v minimálně 60% alkoholu.
  • Ačkoli roste v České republice ve volné přírodě spíše vzácně, není problém ho pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách.
  • Vzhledem k pozitivním účinkům na mužskou potenci bývá někdy kotvičník nazýván „zelenou“ či „bylinnou via***“. Na rozdíl od tohoto prostředku na erektilní dysfunkci je ovšem ryze přírodní.
Přidat na Seznam.cz