Polévka z ptačích hnízd a slin. Za kilo této „pochoutky“ můžete zaplatit i 2 000 dolarů

Ve světě existuje mnoho bizarních jídel, nicméně pomyslné první místo zřejmě můžeme s klidem přisoudit polévce z ptačích hnízd, která je tvořena především slinami. Dobrou chuť!

Odkud se polévka z ptačích hnízd vzala?

Ne, není známo, koho jako prvního napadla uvařit polévku z ptačích hnízd, ale samotný recept je starý zhruba 400 let a pochází z Číny. V současné době jde o velmi významnou pochoutku. Ačkoli se tento bizarní pokrm často označuje jako „polévka z hnízd vlaštovek“, ve skutečnosti se vyrábí z hnízd rorýsovitého ptáka salangany ostrovní, který žije především v jihovýchodní Asii.

Kde polévku z ptačích hnízd ochutnat?

V České republice zřejmě nikde. Ve své nabídce ji obvykle mívají dražší čínské restaurace, a to především v samotné Číně, která je také největším odběratelem hnízd salangany. Pokud na ni tedy někde narazíte (pro turisty pod názvem Bird´s Nest Soup), máte silný žaludek a chcete ochutnat něco, co před vámi mnoho Čechů nezkusilo, určitě si ji objednejte, tedy máte-li na to peníze (viz níže).

S polévkou jsou spojena i určitá negativa

Hnízda salangany ostrovní jsou sbírána u stropů jeskyní a nejedná se právě o nejbezpečnější činnost. Jenže kde je poptávka, je i nabídka. Zvyšující se počet obyvatel v Asii a větší životní úroveň navíc zapříčiňuje hektický a nekontrolovaný sběr hnízd, což má negativní vliv na ptačí kolonie. Na druhou stranu se už objevují pokusy pěstovat salangany ostrovní uměle na farmách.

Polévka z ptačích hnízd ze zdravotního hlediska

Ačkoli polévka obsahuje především sliny salangany, její součástí jsou i vydávené mořské řasy. Stejně vás ale možná překvapí, že obsahuje bílkoviny, sacharidy i menší množství vlákniny, takže má skutečně jistou výživovou hodnotu! Na druhou stranu vzhledem k výše zmíněnému špatnému vlivu na salangany převažují spíše negativa, protože se o žádnou zdravou bombu nejedná.

Zajímavosti o polévce z ptačích hnízd

  • Tradiční čínská medicína přisuzuje polévce kladný vliv na imunitu, pleť i sexuální život. Na druhou stranu tyto účinky nebyly potvrzeny.
  • Přesto se 1 kg polévky, který obsahuje kolem sta hnízd, prodává za více než 2 000 dolarů!
  • Vzhledem k tomu, že vznikají farmy pro salangany ostrovní, získávání hnízd už není tak složité. Díky tomu cena polévky v poslední době klesá.
  • Ačkoli jsou hnízda při sběru suchá, tepelnou úpravou se změní na hmotu podobnou želé. Zaměříte-li se při konzumaci na to, že se skutečně jedná o ptačí sliny, možná i přes enormní cenu necháte nedojedeno.
  • Číňanům ovšem tato představa zřejmě nevadí. V minulosti si ostatně na polévce z ptačích hnízd pochutnávali i čínští císaři.
Přidat na Seznam.cz