Konopné semínko: obsahuje více hodnotného proteinu než maso

Konopí je nejčastěji dáváno do souvislosti s psychoaktivní látkou zvanou tetrahydrocannabinol (THC). Jenže semena této rostlina zároveň patří k nejzdravějším potravinám vůbec!

Původ konopí setého

Konopí seté je jednoletá rostlina z čeledi konopovitých, která patří mezi tradiční kulturní byliny. Člověkem je totiž pěstována tisíce let. Původní domovinou konopí setého je Střední Asie, odkud se ovšem poměrně brzy rozšířilo do Evropy, Afriky i na americký dvojkontinent. První písemné zmínky o využití konopí jsou přitom staré téměř 5 000 let! Ačkoli se rostlina používala k obřadním účelům, odedávna je ceněna také jako výživná potravina, což platí především pro semínka.

Kde si konopné semínko pořídit?

Konopné semínko měly v minulosti v nabídce výhradně obchody se zdravou výživou. To se ovšem v posledních letech výrazně změnilo. Aktuálně ho totiž seženete nejen v různých e-shopech, ale také v nabídce supermarketů. Pořídit si jej přitom lze ve dvou variantách, neboť si můžete koupit loupaná a neloupaná konopná semínka, které se liší svými vlastnostmi (viz níže).

Použití konopného semínka

Konopná semínka byste měli konzumovat zasyrova, protože pak si zachovávají všechny cenné látky. Můžete je tedy jíst přímo, přidat do salátů a navíc se jedná o vhodnou ingredienci do smoothie. Zároveň se jedná o skvělý doplněk do jogurtů, müsli apod. Z konopných semínek si je navíc možné připravit konopné mléko, kdy je stačí rozmixovat s vodou a přidat např. mandle či agávový nektar, Jde přitom o výtečnou náhražku mléka kravského.

Konopné semínko z hlediska zdraví

Průmyslové konopné semínko neobsahuje THC v množství, které vyvolává intoxikaci. Naopak se v něm vyskytuje velké množství ceněných látek jako např. esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny, minerály (železo, vápník, hořčík, zinek či fosfor) a v neloupané formě také spousta vlákniny. Především ale obsahují protein obsahující všech 10 esenciálních aminokyselin. Navíc jsou snadno stravitelná a vstřebatelná, takže se jedná o jednu z nejvhodnějších potravin pro zdravý životní styl.

Zajímavosti o konopném semínku

  • Průmyslové konopné semínko nejenže neobsahuje ve větším množství THC, ale ani gluten, takže se jedná o potravinu vhodnou pro celiaky.
  • Konopná semínka obsahují velké množství proteinu ve velmi hodnotné formě. V tomto ohledu jsou dokonce lepší než maso a navíc jsou na rozdíl od živočišných bílkovin mnohem stravitelnější a tělo při trávení tolik nezatěžují.
  • V konopí se vyskytuje i edestin, tedy aminokyselina, kterou obsahuje pouze tato rostlina, a je přitom nedílnou součástí DNA. To činí z konopí rostlinný zdroj nejpodobnější lidskému profilu aminokyselin.
  • Neloupaná semínka jsou sice tvrdší a hůře se konzumují, na druhou stranu slupka obsahuje spoustu vlákniny, takže jsou z výživového hlediska hodnotnější.
  • Kromě konopných semínek seženete (především) v obchodech se zdravou výživou také konopný protein a konopnou vlákninu, což jsou prášky, které jsou mj. vhodné pro sportovce.
Přidat na Seznam.cz