Záchvat paniky, nebo úzkosti? Poznejte rozdíly a naučte se situaci řešit

Zdroj: Shutterstock

Zatímco trocha úzkosti je zdravá, přílišné obavy nebo panika mohou být důvodem k vyhledání odborné pomoci. Rozpoznání paniky od úzkosti může být prvním krokem k jejich zvládnutí.

Úzkost je přirozenou součástí našich životů, předává nám důležité informace. Říká nám, kdy musíme zmrznout, utéct nebo bojovat, a mobilizuje naše tělo, aby reagovalo rychle, bez přemýšlení.

Bez úzkosti bychom se nedokázali vyhnout skutečným hrozbám. Jelikož je však úzkost ve skenování okolí velmi důsledná, někdy se spouští, i když žádné skutečné nebezpečí nehrozí.

Jde o paniku, nebo úzkost?

Představme si dvě různé situace. Jsou už dvě ráno a vám se stále nepodařilo usnout. V hlavě se vám honí myšlenky plné obavy a nejistot: Co když…? Buší vám srdce, jste vyčerpaní, ale spánek ne a ne přijít.  

V druhé situaci sedíte s přáteli v restauraci a dobře se bavíte. Najednou však máte pocit, že se vám krev hrne do uší, a váš tep se zrychluje. Potí se vám ruce a vy přemýšlíte, zda nemáte infarkt. Zmocní se vás intenzivní strach a cítíte nutkání odejít, uniknout z této situace. Vstáváte, aniž byste se rozloučili, a utíkáte pryč.

V každém z těchto scénářů zažíváte úzkost, ale to, jak se projevuje, se liší. V prvním případě se pravděpodobně jedná o úzkostnou poruchu, kdy se vaše mysl ponořuje do katastrofických myšlenek, které ale nutně nemusejí vycházet z reálných hrozeb. V druhém případě jde pravděpodobně o panickou poruchu.

Příznaky paniky a úzkosti

Na rozdíl od úzkosti, která má často jasné spouštěče, se záchvaty paniky objevují náhle a nečekaně a obvykle trvají jen několik minut. Jak uvádí web McLean, záchvaty paniky jsou často provázeny závratěmi, bolestí na hrudi, návaly horka, zimnicí a žaludečními potížemi. Někteří jedinci uvádějí, že mají pocit, jako by je někdo dusil nebo škrtil. Jiní říkají, že se při záchvatu cítili „odtrženi od reality“.

Mezi příznaky úzkostné poruchy se podle MedicalNewsToday řadí nervozita, podrážděnost, zvýšená srdeční frekvence, zrychlené dýchání, třes, pocení, pocit hrozícího nebezpečí, potíže se soustředěním a poruchy spánku.

Co dělat při panickém záchvatu

Záchvat paniky může být ohromující zážitek, ale existují kroky, jak tyto příznaky zvládnout a zmírnit. Uvědomte si, že se jedná o záchvat paniky. Vědomí, že máte panický záchvat a že se nejedná o život ohrožující situaci, může pomoci snížit intenzitu příznaků. Věnujte pozornost svému dýchání. Soustřeďte se na pomalý, hluboký nádech nosem a výdech ústy.

Techniky uzemnění, jako je soustředění se na své smysly nebo počítání předmětů v místnosti, vám mohou pomoci zůstat v přítomném okamžiku a snížit pocity odloučení nebo nereálnosti. Progresivní svalová relaxace, která zahrnuje napínání a následné uvolňování různých svalových skupin, může pomoci snížit fyzické napětí a úzkost.

Co dělat při úzkostném záchvatu

Při návalu úzkosti můžete využít stejné techniky jako při panické atace. Pro dlouhodobější úlevu je dobré zařadit do svého života relaxační techniky a dbát na dostatek spánku, pohybu a vyváženou stravu. Také je nutné naučit se pracovat s negativními myšlenkami. Pokuste se je identifikovat a zpochybnit tím, že se sami sebe zeptáte, zda jsou realistické nebo užitečné.

Řekněte si o pomoc

Hranice mezi úzkostnou a panickou poruchou je ovšem poměrně tenká a vždy je lepší poradit se s odborníkem, který vám navrhne i odpovídající léčbu. Nemusí jít zdaleka jen o léky.

Jako velmi účinná se ukázala expoziční terapie, kdy se spouštěčům paniky nevyhýbáte (vyhýbání se strach ve skutečnosti jenom zhoršuje), ale naopak vystavujete. Jak panika, tak úzkost jsou léčitelné a zvládnutelné. I když se vám může zdát, že se vymykají vaší kontrole.

Zdroj: McLean, MedicalNewsToday, Priory Group, EMS 1

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz