Věda chce přinést alternativu pro jedlíky, kteří si rádi osolí život

Zdroj: Shutterstock

Dospělý člověk by se měl držet s množstvím spotřebované soli do 6 g denně (2,4 g sodíku), což je přibližně 1 čajová lžička. Sůl je ale často v potravinách i skrytá, a proto je třeba si množství přijaté soli hlídat.

Problém se solí řeší Japonci

Právě tomuto problému se začali věnovat japonští vědci z Meiji University a vyvinuli elektrické hůlky, které přenášejí sodíkové ionty do úst prostřednictvím náramku a navozují pocit slanosti. Za trošku extravagantním, přesto praktickým vynálezem, stojí univerzitní profesor Homey Miyashita a výrobce nápojů Kirin Holdings Co.

Jak fungují „chytré hůlky“

Hůlky zlepšují chuť pomocí elektronické stimulace a minipočítače, který je umístěný v náramku připojenému k hůlkám. Zařízení používá slabý elektrický proud k přenosu sodíkových iontů z jídla přes hůlky do úst, kde vytvářejí pocit slanosti až 1,5krát silnější, než doopravdy je.

Solení je v Japonsku problém

Hůlky by hlavně v Japonsku, kde tradiční strava upřednostňuje slané chutě, mohly mít zásadní vliv na množství zkonzumované soli a tím i na zdraví japonské populace.

Průměrný Japonec spotřebuje denně víc než 10 g soli a to je téměř dvojnásobné množství doporučené Světovou zdravotnickou organizací.

Následky zvýšené spotřeby soli

Nadměrný příjem sodíku souvisí se zvýšeným výskytem vysokého krevního tlaku. Ten je nebezpečný hlavně proto, že toto onemocnění nemusí mít žádné příznaky, a proto o něm lidé často ani neví. Další rizika jsou spojená s mrtvicí a srdečními chorobami.

Chytré hůlky by mohly Japoncům nabídnout zdravější možnost stravování

Výzkumníci se domnívají, že speciální hůlky budou pro Japonce sice trochu nezvyklým způsobem, jak zredukovat množství soli, na druhou stranu je to lepší alternativa, než jíst nevýrazná jídla bez slané chuti.

Profesor Miyashita už pracuje na zdokonalení svého vynálezu, aby chytré hůlky byly pro Japonce co nejatraktivnější a spolehlivě sloužily. Doufá, že by se už příští rok mohla spustit masová výroba.

Geniální profesor se vynálezům souvisejícím s jídlem věnuje dlouhodobě. Jeho předchozí vynález spíš budí úsměv, než že by nějak zásadně mohl ovlivnit zdraví lidí. Profesor totiž vynalezl „lízatelnou“ televizní obrazovku, která dokáže napodobit různé příchutě jídla.

Fakta o soli, která je dobré znát

Pro malé děti platí ještě větší omezení soli než pro dospělého člověka:

  • dítě 1-3 roky má doporučeno denně maximálně 2 g soli
  • dítě 4-6 let má denní dávku do 3 g soli
  • dítě do 10 let by nemělo konzumovat nad 5 g soli za den

Malé děti nemají ještě úplně vyvinuté ledviny, a proto jim sůl škodí. Vše potřebné, včetně minerálních látek a sodíku, mají kojenci v mateřském mléce nebo v jeho náhražce a nepotřebují slaná jídla. Pokud už se stravují s dospělými, je třeba na množství soli dávat pozor a vyhnout se třeba použití kostek k přípravě vývaru, hotových omáček nebo uzenin, které obsahují velké množství soli, přestože to není zjevné.

Sůl je i ve sladkých sušenkách, v lupíncích nebo v zakoupených hotových jídlech. Obsah soli je běžně uvedený na etiketě. Pokud je na štítku jen obsah sodíku, stačí toto množství vynásobit 2,5krát.

Potraviny s větším obsahem soli

Je třeba omezit například konzumaci ančoviček, slaniny, sýrů, instantních omáček, šunky, nakládaných oliv a okurek, salámů, solených ořechů, slaných ryb, uzeného masa, sójové omáčky a instantních polévek.

Zdroj: dailymail.co.uk, nhs.uk
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz