Úzkost: Zařaďte do jídelníčku potraviny, které vám pomohou zachovat duševní pohodu

Zdroj: Shutterstock

Pro zachování dobrého fyzického i duševního zdraví je zapotřebí správná výživa. Existuje spojení mezi jídlem a psychickou pohodou, zvláště pokud trpíte úzkostnými stavy.

Mezi nejběžnější psychické poruchy patří úzkost. Kromě vyhledání pomoci odborníka na duševní zdraví mohou dietní změny pomoci zmírnit příznaky úzkosti a tak ji lépe zvládnout.

Pro lepší porozumění, co úzkost ve skutečnosti je a jaké tipy na jídlo a životní styl ji pomohou zvládnout, je vhodné si nejprve identifikovat, o jaký problém jde.

Úzkost se definuje jako očekávání budoucí hrozby. U každého jednotlivce se může projevit jinak, ale obvykle zahrnuje ustarané myšlenky. Může ovlivnit jídlo, spánek a celkově to, jak se člověk fyzicky cítí.

Jistým druhem je akutní úzkost, která je však považována za užitečnou. Motivuje nás a udržuje v bezpečí. Jedná se o zdravý strach, například když stojíme na okraji útesu či přijdeme do kontaktu s nebezpečným zvířetem.

Problém nastává, pokud hrozba pomine a úzkost neustoupí, nebo když závažnost úzkosti není v rovnováze se závažností hrozby.

Mezi nejčastější příznaky úzkosti se řadí podrážděnost, svalové napětí a potíže se soustředěním. Člověk se často a snadno unaví, zvládat pocity úzkosti mu činí potíže a objevují se u něj poruchy spánku, jako jsou potíže s usínáním, udržením spánku či neklidný spánek.

Zatímco fyzické příznaky, jako zrychlený srdeční tep nebo napjaté svaly, mohou být prvními příznaky úzkosti, nejlepším ukazatelem bývá starost. Pokud se ve vašich myšlenkách často objevuje více strachu nebo obav, může to být známkou toho, že trpíte úzkostí.

Vyvážená strava je základ

Kromě návštěvy odborníka na duševní zdraví nebo vyhledání pomoci lékaře, existují postupy, které můžete zařadit do vašeho každodenního života, a které mohou podpořit snížení rizika rozvoje úzkosti a závažnost příznaků.

Bohatá plnohodnotná strava je zásadní pro snižování stavů úzkosti. Správná výživa by měla obsahovat živiny jako hořčík, omega-3 mastné kyseliny, vitamin D, probiotika a antioxidanty.

Mezi nejlepší zdroje hořčíku patří dýňová semínka a špenát. Můžete si dopřát také trochu hořké čokolády, která by však měla obsahovat minimálně 70 procent kakaa. Nízká hladina hořčíku je spojena se zvýšenou pravděpodobností úzkosti a deprese, proto je důležité zvýšit jeho příjem.

Omega-3 mastné kyseliny jsou klíčovou složkou ve struktuře každé buňky v našem těle. Mají silný vliv na úzkost, jelikož jsou nezbytné pro zdraví mozku. Jsou obsaženy v tučných rybách, jako je losos, tuňák, sardinky, sleď a makrela.

Doporučuje se konzumovat dvě až tři porce těchto ryb týdně. Mezi další zdroje se řadí měkkýši a mořské řasy.

Určitě si nepleťte omega-3 s omega-6, které jsou obsaženy v rostlinných olejích a rafinovaných sacharidech. Omega-6 mastné kyseliny nejsou na škodu, mohou však představovat problém, pokud nejsou v rovnováze s omega-3 mastnými kyselinami. Když je rovnováha mezi nimi narušena, může se zvýšit hladina zánětu v mozku, což může vést k celé řadě neurologických problémů včetně případu úzkosti a deprese.

Pokud nejste fanouškem ryb či máte dietu, můžete zvolit potravinové doplňky, které zajistí, že budete tyto klíčové živiny přijímat.

Obvykle se lidé potýkají s nedostatkem vitaminu D a hořčíku. Vitamin D se v potravinách příliš nevyskytuje a hořčík je obsažen v chuťově neoblíbených potravinách, jako jsou celozrnné výrobky a listová zelenina.

Určitě dbejte na pití dostatečného množství vody, abyste zůstali hydratovaní a omezte či se rovnou úplně vyhněte alkoholu a kofeinu.

Dbejte na aktivní pohyb a čistou mysl

Mimo zdravou výživu existují každodenní návyky, které pomáhají úzkost snižovat. Na základě nedávné studie bylo zjištěno, že fyzicky aktivní lidé měli o více než polovinu nižší pravděpodobnost vzniku úzkosti. Zařaďte proto pohyb a cvičení do svého každodenního života.

Součástí denní rutiny by se měla stát i meditace. Po tisíce let se používá jako způsob, jak uklidnit mysl i tělo a pomáhá zlepšovat duševní zdraví.

Je známo, že je člověk na sebe tvrdší než kdokoli jiný v jeho okolí. Zkuste praktikovat sebesoucit, buďte k sobě všímaví a laskaví, určitě se budete po psychické stránce cítit lépe.

Zatímco jsou úzkostné poruchy vysoce léčitelné, léčbu vyhledává jen asi třetina lidí. Pokud úzkost ovlivňuje váš každodenní život, požádejte o pomoc licencovaného odborníka a začněte co nejdříve se zdravým stravováním a péčí o své duševní zdraví.

Zdroje: cookinglight.com, health.harvard.edu, medicalnewstoday.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz