Nové poznatky o střevní mikroflóře, která může ovlivnit zdraví a charakter člověka

Zdroj: Shutterstock

Podle posledních studií je možné, aby čtyři odlišné rysy, které tvoří osobnost člověka, byly ovlivněny zdravým stavem střevní mikroflóry (biomu).

Ve spojitosti s touto vazbou je také možné, že vlivem užívání antibiotik, která ovlivňují střevní mikroflóru organismu, jsou možné i změny v osobnosti člověka.

Co je vlastně střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom je dynamický soubor bakterií, který se obměňuje během různých stádií lidského vývoje. Mezi hlavní faktory, které střevní mikrobiom ovlivňují, patří věk, genetika, způsob porodu, způsob výživy v kojeneckém věku a strava během života.

Jisté je, že je střevní mikroflóra úzce spojena s centrálním nervovým systémem. Jde o část organismu, která může vážit přes půl kilogramu.

Střevní mikroflóra v centru pozornosti vědců

Zajímavé výzkumy například z Clarksonovy univerzity v Postupimi ve státě New York, o kterých se zmiňuje Dailymail, uvádí, že střevní mikroflóra a metabolické dráhy mohou ovlivnit energetickou hladinu člověka spojenou s únavou a také s jeho osobností, a tedy i s každodenním chováním.

Stejně jako osobnost člověka, střevní mikroflóra je stálá a sama o sobě a moc často se nemění. Ke změnám dochází právě užíváním antibiotik nebo dalších léků.

Nové poznatky tak ukazují, že množství lidské energie je spojeno s metabolickými procesy, zatímco pocity únavy jsou spojeny především se zánětlivými procesy v těle. O spojitosti střevního biomu a osobnostních vlastnostech se toho zatím moc neví.

Výzkum, kterého se zúčastnilo 20 účastníků, byl publikován v Nutrients. Každý z účastníků byl vyšetřen, zda nepoužil léky, které by ovlivnily mikrobiom. Pomocí vzorků stolice výzkumníci zkoumali hladiny různých bakterií u každého ze zapojených účastníků. Byly také zkoumány čtyři vlastnosti, které by mohly být základem duševní energie osobnosti, duševní únavy, fyzické energie a fyzické únavy.

Výsledkem byla zajímavá spojitost mezi lidskými vlastnostmi a užitečnými bakteriemi, které se nachází ve střevech každého člověka.

Podle vědců jde zatím o malou studii, která by ale mohla dát podnět k daleko rozsáhlejšímu výzkumu.

Po stopách Hippokrata

Poznatek, že vnitřní tělesné procesy mohou člověka ovlivnit v pozitivním i negativním smyslu, není žádnou novinkou. Střeva tak mohou mít vliv na množství energie nebo míru únavy a to zase může ovlivnit to, jak člověk reaguje na podněty zvenčí, což může tvořit základ jeho osobnosti. Tím se zabýval už Hippokrates, který žil 400 let před naším letopočtem.

Vliv antibiotik

V roce 2016 výzkumy na Johns Hopkins University zjistily, že antibiotika mohou ovlivnit střevní mikroflóru a v důsledku toho zapříčinit změny v chování u lidí s psychickými poruchami.

Další vlivy střevní mikroflóry

Střevní mikroflóra je zkoumaná i z jiných hledisek. Ve střevech má člověk zhruba 38 bilionů bakterií a ty plní celou řadu důležitých funkcí. Pomáhají trávit konzumované potraviny, metabolizují léky a chrání organismus před infekcemi.

Střevní mikrobiom se často nazývá posledním objeveným lidským orgánem. Je stále více zřejmé, že bakterie ve střevech ovlivňují kardiovaskulární systém a výzkumy směřují i k bakteriím, které mohou štěpit cholesterol, což by mohlo vysvětlovat, proč někteří lidé mohou jíst více cholesterolu, aniž by se jim zvýšila jeho hladina v těle.

Před vědci je celá řada otázek, na které budou hledat odpovědi. Jde o spojitost mikrobiomu s obezitou, krevním tlakem, cukrovkou a záněty v těle.

Zdroj: dailymail.co.uk, hopkinsmedicine.org, mdpi.com, szu.cz
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz