Nedaří se vám nabrat svaly? Možná máte postavu ektomorfa a potřebujete speciální dietu

Zdroj: Shutterstock

Pokud se potýkáte s obtížemi při nabírání hmotnosti a svalové hmoty bez ohledu na to, jak moc se snažíte, pak jste s největší pravděpodobností ektomorf. Pokud nechcete celý život působit podvyživeně, zkuste ektomorfní dietu.

Charakteristika ektomorfa

Tělesný typ člověka, známý také jako somatotyp, vypovídá o složkách tuku a svalů přítomných v celkové stavbě jeho těla.

Ektomorfové jsou charakterizováni absencí svalové hmoty a tělesného tuku a v poměru k výšce trpí nedostatkem tělesné hmotnosti.

Výhodou tohoto typu postavy je, že se člověk nemusí nikdy obávat, že by konzumoval příliš mnoho jídla; nemusí se obávat ani nadváhy nebo obezity. Na druhou stranu však může strávit dlouhé hodiny v posilovně a na jeho postavě to nebude znát.

Sacharidy

Existují dva typy sacharidů, na které je třeba se zaměřit a to ty, které se rychle štěpí a ty, jejichž zpracování metabolismem trvá delší dobu.

Mezi rychle spalované sacharidy patří bílé pečivo, bílá rýže a cukr, zatímco příkladem pomalu spalovaných sacharidů jsou těžko stravitelné potraviny, jako je hnědá rýže, hnědé těstoviny a brambory.

První druh sacharidů je pro tělo snadno využitelný. Pokud však jedinec vyrobenou glukózu nevyužije, protože nevyvíjí žádnou aktivitu, ukládá se místo toho v těle ve formě tuku.

Pomalu spalované sacharidy se na druhou stranu nerozkládají tak rychle a snadno. Dodávají tělu glukózu pomalejším tempem, což poskytuje stálý zdroj energie, který lze využít k činnostem, jako je cvičení, které pomáhají budovat svaly.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou jednou z nejvýznamnějších makroživin. Obsahují složky, které jsou nezbytné pro budování svalů a těla jako celku.

Nejlepší druhy bílkovin najdete v krůtím mase, kuřecím mase, libovém steaku, vejcích, proteinových koktejlech a rybách.

Tuky

Stejně jako bílkoviny a sacharidy jsou i tuky nezbytné pro růst svalové hmoty ektomorfů. Musí si však dávat pozor na druhy tuků, které konzumují, protože některé vysoce nasycené tuky, zejména ty z živočišných produktů, mohou blokovat tepny a vést k rizikům spojeným se srdcem.

Kromě toho by se u nich mohla zvýšit hladina cholesterolu. Nejlepší jsou tuky bohaté na omega 9, omega 6 a omega 3 ve správné rovnováze. Dobrými příklady potravin bohatých na tyto druhy tuků jsou olivový olej, lněný olej, avokádo a ryby.

Rozvržení stravy

Nejlepší strava pro ektomorfní jedince je ta s vyšším obsahem sacharidů a kalorií. Přibližně 50 až 60 procent kalorií by mělo pocházet ze sacharidů, 25 procent z bílkovin a 25 procent z tuků. Jíst by měli ektomorfové každé 2 až 4 hodiny.

Zdroj: betterme.world, acefitness.org
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz