Tradiční brazilský sýrový chléb pão de queijo si vychutnají i celiaci

Zdroj: Shutterstock

Pod názvem pão de queijo se skrývají nadýchané sýrové bochánky s křupavou kůrkou a lehce trpkou chutí. Tento tradiční brazilský chléb mohou jíst i celiaci, protože je přirozeně bezlepkový.

Podle The Guardian má sýrový chléb pão de queijo kořeny ve státě Minas Gerais na jihovýchodě Brazílie. Předpokládá se, že domorodí obyvatelé kmene Guaraní tloukli maniok k výrobě chleba již dlouho před příchodem Portugalců v roce 1500. Když se kolonizátoři usadili v Minas a přivezli s sebou africké otroky, zjistili, že půda není vhodná pro pěstování obilovin, jako je pšenice, a vrhli se raději na pěstování manioku.

Kořen manioku obsahuje kyanid a jeho zpracování na jedlou hlízu bylo náročné: musel se oloupat, jemně nastrouhat, namočit do vody a usušit. Zůstával po něm práškový tapiokový škrob, který otroci v touze vylepšit svou bídnou stravu vyškrabávali z misek a před pečením z něj váleli malé kuličky těsta.

Na konci 19. století, kdy bylo zrušeno otroctví, se do receptu přidal slaný zrající sýr Minas, mléko a vejce, a sýrový chléb se rozšířil po celé Brazílii. Dnes si ho Brazilci dopřávají nejčastěji čerstvě vytažený z pece k snídani a zapíjí ho šálkem brazilské kávy.

Recept na pão de queijo

Recept na brazilský sýrový chléb přináší web Olivia’s Cuisine. Potřebovat na něj budete 4 hrnky tapiokové mouky, 1 a 1/4 hrnku mléka, 1/2 hrnku vody, 6 lžic oleje, 1 a 1/2 hrnku strouhaného parmezánu, 1 hrnek strouhaného sýra mozarella, 2 velká vejce a 2 lžičky soli.

Předehřejte troubu na 200 °C. Smíchejte mléko, vodu, olej a sůl v hrnci a přiveďte k varu. Do mixéru přidejte tapiokovou mouku a jakmile se mléčná směs začne vařit, přilijte ji k mouce. Zapněte mixér a dobře promíchejte. Po jednom do těsta přidávejte a mixujte vejce. Jakmile se vejce spojí, přidejte po troškách sýr. Počítejte s tím, že těsto bude velmi lepivé.

Navlhčete si ruce studenou vodou a pomocí lžíce naberte část těsta a vytvarujte kuličky o něco menší než golfové míčky. Kuličky položte na plech pokrytý pergamenovým papírem a dejte do předehřáté trouby. Pečte je 15 až 20 minut nebo dokud nejsou zlatavé. Podávejte teplé.

Zdroj: Olivia’s Cuisine, The Guardian, The kitchn

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz