Alzheimerova choroba se nedá léčit. Její příznaky však zpomalit jdou

Zdroj: Shutterstock

S Alzheimerovou chorobou se nejčastěji setkáváme u starších lidí. Nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles tzv. kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Ačkoliv nemoc nejde porazit, již nějakou dobu existuje lék, který může zpomalit její nástup.

V roce 1907, kdy nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer, byla choroba považována za vzácnou. V dnešní době se některá z jejích forem objevuje zhruba u 7 milionů obyvatel Evropy, uvádí web Alzheimer.

Znepokojivá diagnóza

Nemoc se většinou objevuje pomalu. Nejprve se zhorší krátkodobá paměť, později se objeví problémy s rozhodováním, člověk není schopen dokončovat myšlenky. Diagnóza je pro postiženého člověka i pro jeho blízké obvykle velký šok.

Může se stát, že v pozdějších stádiích nemoci pacient nepoznává své blízké, mluví z cesty, některé osoby si plete s jinými. V této fázi už není schopen se sám o sebe postarat, píše Forbes.

Schválené léky na Alzheimerovu chorobu

V roce 2021 byl schválen přípravek s názvem Aduhelm. Tento lék snižuje hromadění beta-amyloidních proteinových plaků v mozku, které při Alzheimerově chorobě blokují a narušují normální funkci nervových buněk, vysvětluje Healthline.

Letos v lednu byl pak v USA schválen nový lék Lecanemab, uvádí Novinky. Ten lidem pomáhá udržovat jejich duševní schopnosti v počátečních stádiích nemoci.

„Je to milník pro lidi, kteří mají nárok na tuto léčbu, pro jejich rodiny i pro výzkumnou komunitu,“ tvrdí Maria Carrillo, vědecká ředitelka Alzheimerovy asociace.

Podle mnoha skeptiků by se ale přípravek neměl označovat za lék. Nemoc totiž v žádném případě nemůže zastavit, pouze zpomaluje její příznaky. Oficiálně tak žádný účinný lék proti Alzheimerově chorobě zatím neexistuje.

Zdroj: Healthline, Forbes, Novinky, Alzheimer

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz