Dieta MIND: Speciálně navržená dieta může pomoci v boji s Alzheimerovou chorobou

Zdroj: Shutterstock.com

Alzheimerova choroba je velký strašák. Tahle nemoc se neptá a udeří bez varování, ať jste muž, či žena. I když máme slovo „dieta“ už tak nějak automaticky spojeno s  hubnutím, ne každý, kdo dietu dodržuje, má za svůj cíl zhubnout. 

Různé diety vám mohou pomoci dosáhnout různých výsledků. Jinak tomu není ani v případě diety MIND. Může vám tato dieta pomoci zabránit nástupu tolik obávané Alzheimerovy choroby? 

Co je dieta MIND? 

„Dieta MIND je navržena tak, aby zabránila demenci a ztrátě mozkových funkcí v průběhu stárnutí,“ vysvětluje healthline.com.  

Dieta MIND má za cíl snížit demenci a zhoršení zdraví mozku, ke kterému často dochází, když lidé stárnou. Kombinuje aspekty dvou velmi oblíbených diet – středomořské diety a diety Dietary Approaches to Stop Hypertension neboli diety DASH. 

Jak dieta funguje? 

Dieta MIND se zaměřuje na potraviny rostlinného původu, které jsou minimálně zpracované a omezuje potraviny živočišného původu s vysokým obsahem nasycených tuků a potraviny s přidanými cukry. 

„Dieta také doporučuje kontrolu porcí, ale na rozdíl od několika diet se nezaměřuje na hubnutí,“ doplňuje webmd.com

Co můžete a nemůžete jíst? 

Principy stravy MIND zahrnují deset skupin potravin, které byste měli jíst a pět, které byste měli omezit. V zásadě byste každý den měli sníst alespoň tři porce celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny, jednu až dvě porce fazolí, drůbeže a ryb každý týden a svačina může zahrnovat ořechy a bobule. 

Zatímco maso a mléčné výrobky nemusíte úplně vynechat, dieta doporučuje jíst je střídmě – méně než čtyřikrát týdně. Dieta místo toho doporučuje nahradit je fazolemi a luštěninami plnými bílkovin, které jsou důležité pro zdraví mozku. 

Snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby? 

Za vznikem stojí nutriční epidemioložka Rush Martha Clare Morris a její kolegové, kteří společnými silami vyvinuli MIND dietu.  

Studie ukazuje, že dieta MIND snížila riziko Alzheimerovy choroby až o 53 procent u účastníků, kteří dietu důsledně dodržovali, a asi o 35 procent u těch, kteří ji dodržovali středně dobře. 

„Jednou z nejzajímavějších věcí na tom je, že lidé, kteří i jen mírně dodržovali dietu MIND, snížili riziko Alzheimerovy choroby,“ zmínila Rush Martha Clare Morris pro rush.edu.  

Co je Alzheimerova choroba? 

„Alzheimerova choroba – progresivní a devastující neurodegenerativní onemocnění způsobující ztrátu paměti a zmatenost,“ popisuje everydayhealth.com.  

Při tomto onemocnění ubývají mozkové buňky a mozek tak ztrácí svoji funkci. Postihuje osoby v seniorském věku a bohužel ji nikdo stále nedokáže vyléčit.  

Mezi její příznaky nepatří jen typické zapomínání, ale také odkládání věcí na jiné místo, problémy s řečí a dorozumíváním nebo bloudění a dezorientace.  

Zdroj: healthline.com, webmd.com, rush.edu, everydayhealth.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz