Šumava: Příběh chleba, který připomíná zasněžené hory

Chleb_Sumava
Zdroj: Tobik / Shutterstock.com

Patří mezi stálice českých pekáren a většina z nás jej má doma. O čem je řeč? O chlebu Šumava, který se na Kampě pekl již v roce 1850.

Chléb Šumava se peče stále podle stejné receptury a základem je mouka, třístupňově vedený kvas, sůl, kmín, zlepšující přípravek a voda.

Zasněžené vrcholky

Kde chléb přišel ke svému jménu? K pečení se dříve, a dnes se k tomu mnohé hospodyně vrací, používaly košíčky z pedigu vysypané moukou. Když se z nich chléb vyndal, vypadal pak dle lidí hořejšek chleba jako zasněžené vrcholky Šumavy.

Chléb na Kampě pekl nejslavnější český pekař František Serafín Odkolek, potomek českého rytířského rodu, a právě jeho recept převzala značka Odkolek, která tento chléb prodává nyní.

Lidé totiž tehdy využívali služeb veřejného pekaře. Tomu se přinesl připravený chléb a on jej ve veřejné peci upekl. Toto řemeslo zaniklo v 50. letech minulého století.

V Lenoře na Šumavě se však rozhodl pekař Augustin Sobotovič tomuto řemeslu oživit slávu. Peče každou poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.

Zbylé víkendy ale nezahálí a jezdí po celé republice. Kromě chleba peče placky, housky, ale i třeba mazance a vánočky.

Lidská ruka se na výrobě již nepodílí

Pan Sobotovič je ale jeden z mála posledních tradičních pekařů. Jejich um byl totiž v roce 1970 nahrazen technikou.

„Minimálně od roku 1970 prakticky veškerá výroba chleba probíhala pouze v průmyslových pekárnách, které měly naprosto stejnou technologii, obdobné strojní zařízení, lišily se pouze výrobní kapacitou,“ vysvětluje Jaroslav Albrecht.

Chléb Šumava i v této technické době patřil mezi ty nejoblíbenější a vyráběl se ve všech pekárnách. Důvod je prostý, jedná se o základní typ chleba.

Dodnes se k jeho výrobě používá technika, a lidská ruka tak při výrobě vůbec nezasahuje. Lidé se k chlebu dostanou poprvé až při jeho balení.

Chuť a trvanlivost patří mezi jeho přednosti

Dle serveru iDNES patří Šumava mezi nejprodávanější chleby dodnes, kdy tvoří minimálně 60 % celkové produkce chleba.

„Nejoblíbenějším stále zůstává klasický pšeničnožitný chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava. Nekupují se však již celé bochníky, ale jejich dělené části či chleby o menší hmotnosti 500 až 800 gramů,“ zní výsledky národní soutěže Chléb roku.

Mnohé z vás to možná právě teď zaskočilo, protože na trhu je v dnešní době tolik variací chlebů, tak proč zrovna tento vede?

Důvodem je tzv. třístupňově vedený kvas, který chlebu dodává chuť bez přidání aditiv, a zejména pak vede k vyšší trvanlivosti.

A právě tu mnoho lidí oceňuje, protože není nad čerstvý a měkký chléb.

Zdroje: Vitalia, iDNES, Deník

Auto: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz