Havajské toasty z doby německého hospodářského zázraku jsou jednoduché, ale chutné

Zdroj: Shutterstock

Havajský toast, který spojuje sladkou a slanou chuť, není z Havaje, jak by mohl název naznačovat, ale má původ v Německu. A co je nejlepší, jeho příprava je velmi snadná.

Historie havajských toastů sahá až do doby německého hospodářského zázraku v 50. let 20. století, kdy Německo začalo ožívat po druhé světové válce, a lidé toužili po chutných, rychlých pokrmech. V roce 1955 se německý herec a televizní kuchař Clemens Wilmenrod rozhodl představit televizním divákům svůj nový recept: havajské toasty.

Proč havajské? Protože jednou z hlavních ingrediencí je ananas a v té době byly Havajské ostrovy hlavním producentem konzervovaných ananasů. Název Hawaii Toast navíc evokoval exotiku, krásné pláže a dovolenou, což přidalo na atraktivitě.

Původní recept zahrnoval plátky bílého chleba, kolečka konzervovaného ananasu, tavený sýr a třešeň jako ozdobu. Dnes existuje spousta variací, které používají různé druhy chleba, kvalitní sýry a různé druhy polev.

Inspirace z USA?

Zajímavou teorií je, že německý havajský toast mohl být inspirován sendvičem amerických vojáků. Ti jedli podobný pokrm nazývaný Spamwich, který se vyskytoval v populární americké kuchařce. V Německu však nebylo možné sehnat Spam (zpracovaný masný výrobek v plechovce), a proto byla použita jako náhrada šunka.

Recept na havajské toasty

Postup na přípravu havajských toastů najdeme i na stránkách The Daring Gourmet. Připravte si 4 lžíce másla, 8 plátků chleba, 8 plátků šunky, 8 plátků ananasu na kolečka (z konzervy nebo čerstvého) osušených a utřených papírovou utěrkou, 8 plátků ementálu, sýru Gruyere nebo švýcarského sýra, 8 třešní nebo 4 lžíce ovocné zavařeniny, například třešňové nebo brusinkové.

Předehřejte troubu na 220 °C. Každý krajíc chleba krátce opečte v toustovači a potřete máslem. Plátky chleba položte vedle sebe na vyložený plech. Na každý plátek chleba položte plátek šunky, na něj kolečko ananasu a plátek sýra. Pečte 10 až 15 minut nebo dokud se sýr nerozpustí.

Vyjměte z trouby a do středu ananasového kroužku dejte třešeň nebo půl lžíce ovocné zavařeniny. Ihned podávejte.

Zdroj: The Daring Gourmet, Thomas Sixt, All tastes German

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz