Stolování ve světě: Kde je alkohol povinný a kdy můžete hůlkami jídlo napichovat?

Zdroj: Shutterstock

Jiný kraj jiný mrav. To, co je u nás standardní, je na druhém konci světa považováno za podivnost a naopak. Víte, jaké rituály jsou typické pro Thajsko nebo Ukrajinu? Možná vás dnes trochu překvapíme.

Japonské zvyky

V Japonsku se sedává na zemi a před konzumací jídla je potřeba se zout. Srkání, mlaskání i říhání je považováno za kompliment kuchaři a za znamení, že si hosté pochutnali.

Hůlkami můžete jídlo napichovat pouze v případě pohřební hostiny. V ostatních případech nikoli. Hůlkami je zároveň zakázáno máchat a ukazovat.

Zatímco říhání, mlaskání a srkání je v pořádku, u stolu je zakázáno kýchat nebo smrkat. To Japonci považují za vrchol odpornosti.

Thajské rituály

V Thajsku také preferují hůlky. Pokud byste raději příbor, není to problém, ale pravděpodobně se dočkáte jen vidličky a lžíce. Nůž se nepoužívá skoro vůbec, je to projev agrese a není ani třeba, jídlo se podává většinou nakrájené.

Vidlička patří do levé ruky a do pravé lžíce. Jídlo nabírají Thajci jen do lžíce a vidličkou si jen přihrnují pokrm tak, aby ho nehonili po celém talíři.

Jí se pouze pravou rukou. Leváci mají smůlu. Levou rukou se totiž omývají intimní partie po toaletě, proto ji Thajci považují za nečistou a k jídlu naprosto nevhodnou.

Povinný alkohol

Na Ukrajině, v Rusku či Finsku odejdete z hostiny jen těžko střízliví. Vodka teče proudem během celého hodování. Ke každému přípitku se říká proslov. Ten je vlastně náhražkou konverzace. Mezi jídly se spíš mlčí a s každým dalším panákem se někdo chopí slova a pronáší řeč.

Někoho možná překvapí, že západní tradice, které dodržujeme my, se převzaly z muslimských zemí. Mezi tyto tradice patří zákaz mluvení s plnou pusou nebo hltání.

Zdroj: iprima.cz
Autor: Naďa Brožová

Přidat na Seznam.cz