Pravá česká pivní polévka: Uvařte si středověkou specialitu, která se podávala nemocným

Pivo
Zdroj: Fotokvadrat / Shutterstock.com

Dnes potěšíme zejména milovníky piva, protože vám představíme recept na staročeskou pivní polévku. A jak název napovídá, základem bude pivo.

Pivo je, jak píše server Přehledně24, nejoblíbenějším alkoholickým nápojem na světě i v České republice. Jeho oblíbenost navíc stoupá i u žen. Konzumace piva v mírném množství, ať už alkoholického, či nealkoholického, vede také dle výsledku nedávno zveřejněné studie ke zvýšení rozmanitosti střevní mikrobioty.

Pivní polévka jako středověká specialita

Pivní polévka není rohodně žádnou novinkou mezi recepty. Již ve středověku totiž patřila mezi populární pokrmy v mnoha evropských zemích.

Někde se dokonce podávala už jako snídaně nebo jako lék nemocným. Tyto tradiční recepty nyní ožívají, samozřejmě v modernější podobě.

A kde jinde si uvařit pivní polévku než v zemi piva?

Staročeská pivní polévka

První recept můžeme nazvat západočeským, protože je oblíbený právě v těchto částech Česka a vychází z plzeňského piva.

Budete na něj potřebovat 4 dl plzeňského piva, 30 dkg černého chleba, 40 dkg hovězího masa, 30 dkg kořenové zeleniny, 1 cibuli, 2 vejce, čtvrt litru smetany, kmín, pepř a sůl.

Hovězí maso společně se zeleninou uvaříte doměkka. Mezitím si nalámejte chleba a namočte ho do piva.

Jakmile bude maso měkké, přecedíte směs masa a zeleniny přes síto a do vývaru dáte chleba namočený v pivu.

Vše povaříte, okmínujete, osolíte, opepříte a zalijete rozšlehanými vejci. Nakonec polévku zjemníte smetanou a vrátíte do ní obrané maso a zeleninu nakrájenou na kostičky.

Polévka dle Lukáše Peška

Další recept pochází od zvoníka a regenschoriho farnosti Holice Lukáše Pešky. Ten jako základ volí třináctistupňové pivo Klostermann. A abychom vás neobrali o recept v jeho provedení, tak vám postup odcitujeme jeho slovy.

„Nakrájej cibuli a osmaž ji na másle. Přidej hladkou mouku a dostatečně opraženou jíšku zalij čtyřmi Klostermanny. Vraž do toho pět lžic cukru a přiveď k varu,“ popisuje postup Peška.

A pokračuje: „Do vroucího piva vmíchej třetinku litru sladké smetany, v níž jsi předtím byl rozkvedlal dva žloutky. Trochu smetany si ponechej pro případné zahuštění.“

Polévku poté již jen dochutíte solí, sušeným zázvorem a citronovou kůrou. Na úplný závěr do polévky zapracujete rozšlehané bílky.

Tak na zdraví! Teda dobrou chuť…

Zdroje: Česká televize, iDNES, Wikipedie, Přehledně24, ABC Publications

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz