Buddhova ruka: ovoce, o němž většina Čechů nikdy neslyšela. Přesto je chutné, zdravé a voňavé

Bushukan

Buddhova ruka neboli Bushukan je zvláštní ovoce, které na pultech českých obchodů jen tak nenajdete. Můžete si jej ovšem sami vypěstovat, což se vyplatí nejen kvůli nezvyklému tvaru.

Původ Buddhovy ruky

Buddhova ruka patří mezi citrusy, které obecně pocházejí z jihovýchodní Asie. Ačkoli citróny, limetky, grapefruity či pomeranče v České republice dobře známe, o Buddhově ruce zřejmě většině Čechů nikdy neslyšela. Jedná se o plody nezvyklého tvaru, které pocházejí z keře (Citrus medica var. sarcodactylis), jehož původní domovinou je zřejmě severovýchod Indie a Čína.

Kde si Buddhovu ruku pořídit?

Toto ovoce připomíná ruku s prsty a vsadíme se, že jste na něj v České republice ještě nikdy nenarazily. V obchodech s ovocem a zeleninou, ale ani v supermarketech jej skutečně neseženete. Na druhou stranu si Buddhovu ruku můžete jednoduše vypěstovat. Rostlina nemá ráda mráz, ale dařit se jí bude v interiéru, kde zimu bez problémů přečká. Pořídit si přitom můžete i roubovanou rostlinu.

Buddhova ruka v kuchyni

Buddhova ruka disponuje úzkými „prsty“, proto není divu, že neobsahuje prakticky žádnou dužinu ani šťávu. Používá se tedy celé ovoce, a to při vaření (např. do pikantních jídel) a uplatnění nachází i jako přísada do salátů, dezertů i alkoholických nápojů. Využívá se ale také nastrouhaná kůra plodu, která chuťově připomíná citrónovou kůru. Na rozdíl od ní je ale krásně voňavá a specifickou vůní připomíná fialky.

Buddhova ruka a zdraví

Buddhova ruka byla tradičně využívána v čínské medicíně. Pomoci ovšem může i nám. Tak například působí proti trávicím potížím (např. žaludeční nevolnosti, křečím, průjmu, zácpě či nadýmání) a zároveň posiluje imunitu, neboť obsahuje velké množství vitamínu C. Navíc upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a obsahuje rovněž látky, jež ulevují od bolesti.

Zajímavosti o Buddhově ruce

  • Buddhova ruka vznikla křížením původního druhu Citrus medica (cedrát) a pomerančovníku.
  • Ačkoli má Bushukan kladný vliv na lidské zdraví, neměli byste ho konzumovat ve velkém množství. Pak může způsobovat bolesti žaludku.
  • Buddhova ruka pomáhá nejen vnitřně, ale kladný vliv má rovněž na pokožku. Není tedy divu, že bývá součástí sprchových gelů či vod po holení.
  • Buddhova ruka skutečně krásně voní. V některých zemích jihovýchodní a východní Asie je proto využívána na provonění pokojů a oblečení.
  • Buddhova ruka je ovšem používána i v buddhistických chrámech jako oběť. V Číně je navíc toto ovoce bráno jako symbol štěstí a dlouhověkosti.
Přidat na Seznam.cz