Badyán: voňavé koření, které se po tisíce let používá na potíže s trávením

Star Anise (lat. Illicium verum). Spice badyan.
Badyán neboli hvězdicový anýz (zdroj: samphotostock.cz)

Badyán patří mezi známé koření, které nejen krásně voní, ale díky tvaru se používá rovněž jako ozdoba a navíc má léčivé účinky.

Původ badyánu

Ačkoli je dnes badyán v Evropě dosti rozšířením kořením, na „Starý“ kontinent se dostal teprve v 17. století. Původně totiž pochází z Číny, odkud se rozšířilo nejprve do východní a jihovýchodní Asie a zároveň do oblasti Tichomoří. V současné době je oblíbené nejen v „domácí“ Číně, ale také v Indonésii, Indii nebo Vietnamu a používá se už prakticky po celém světě.

Badyán v kuchyni

Badyán má nasládlou chuť a vůní připomíná anýz. Jeho využití v kuchyni je dosti široké. Bývá častou ingrediencí při výrobě perníku či sušenek, ale používá se rovněž do povidel nebo kompotů. Chuťově se s ním vylepšují rovněž nápoje jako např. čaj, svařené víno a grog. Navíc se jedná i o součást tradičního čínského koření pěti vůní, ve kterém se používá společně s hřebíčkem, fenyklem, skořicí a pepřem.

Badyán jako ozdoba

Badyán je vlastně sušený souplodím stromu, který se nazývá badyáník pravý. Ačkoli jej v obchodech můžete sehnat drcený, ve skutečnosti má krásný tvar, neboť se jedná o osmicípé hvězdice. Není tedy divu, že se stal nedílnou součástí Vánoc. Nejenže s ním lze dochutit mnohé sváteční pokrmy, ale zároveň se ozdobné hvězdičky používají na vánoční stromeček, adventní věnce či svícny.

Badyán z hlediska zdraví

Badyán obsahuje mnoho účinných látek, a to včetně vitamínů, minerálů, vlákniny, esenciálních olejů nebo silice. Díky tomu je v tradiční čínské medicíně používán po tisíce let, a to např. na potíže s trávením.  V lidovém léčitelství se dříve používal i při revmatismu či kolikách. Mluví se o něm také v souvislosti s antivirotickými a antibakteriálními účinky a dokonce i s pozitivním vlivem při některých druzích rakoviny (např. plic).

Zajímavosti o badyánu

  • Badyán se díky své vůni, tvaru a oblasti původu někdy nazývá též „hvězdicový anýz“ anebo „čínský anýz“.
  • Existuje rovněž strom, který se nazývá japonský hvězdicový anýz, jenž je ovšem pro člověka jedovatý a někde dokonce skutečně dochází k otravám.
  • Ani „pravý“ badyán se ovšem nedoporučuje přidávat do čajových směsí pro malé děti. Může totiž způsobit nevolnost.
  • Obsažený oseltamivir byl dříve používán pro výrobu léku Tamiflu, který působí proti virům. Aktuálně se ovšem vyrábí synteticky.
  • Badyán není součástí pouze koření pěti vůní, ale vyskytuje se rovněž v některých receptech na známou směs garam masála.
Přidat na Seznam.cz