Svařené víno: chutná, zahřeje, je zdravé a můžete si ho připravit na mnoho způsobů

Svařené víno
Svařák s hřebíčkem a pomerančem

Svařené červené víno neboli svařák patří mezi nápoje, které má mnoho lidí neodmyslitelně spojeny se zimními měsíci a tradičně patří i k Vánocům. Věděli jste však, že je také zdravé a dá se připravit v mnoha variantách?

Z historie svařeného vína

Víno pije člověk odedávna. V dřívějších dobách ovšem představovalo problém, jak tento oblíbený nápoj ochránit před zkysnutím. Takovou nepříjemnost kupříkladu řešilo francouzské námořnictvo, na jehož objednávku vyvinul v 19. století vědec Louis Pasteur metodu konzervace potravin, která se nazývá pasterizace (krátké zvýšení teploty). Jinak je ale příprava svařáku tradičním zvykem, který má lidi zahřát v průběhu chladných měsíců. Díky tomu a zároveň příjemné chuti se svařené víno stalo nikoli náhodou součástí vánočních svátků.

Svařeného víno nás zahřeje, kladně ale působí i na naše zdraví!

Ačkoli už zimní mrazy nejsou, co bývaly, jakmile klesnou teploty pod nulu, šálek svařáku je velmi příjemným způsobem, jak se zahřát. Vzhledem k této vlastnosti ovšem bývají opomíjeny další pozitivní účinky svařeného vína. Tento nápoj, ač alkoholický, působí v rozumném množství kladně na kardiovaskulární soustavu, neboť např. čistí cévy, a navíc zlepšuje trávení. Zároveň dokáže působit částečně antiviroticky a antibakteriálně. Právě takové účinky jsou přitom v chladném období, kdy nás více ohrožují nemoci jako chřipka či angína, velmi důležité.

Svařák se nemusí připravovat jen z červeného vína

Svařák se v naprosté většině případů vyrábí z červeného vína, nicméně není to nutným pravidlem. Vyrazíte-li kupříkladu na vánoční trhy v sousedním Sasku, většinu svařáků zde sice také seženete z červeného vína, ale můžete ochutnat rovněž bílé svařeného víno, které je místní adventní klasikou. Nejedná se totiž o žádný moderní experiment, neboť nápoj s názvem „Weiss&Heiss“ připravuje vinařství Wackerbarth už od roku 1834.

Jaké suroviny patří do svařeného vína?

Svařování vína patří k tradičním postupům u veřejnosti i u vinařů. Úplně všichni se shodnou na tom, že sice na výběru odrůdy vína příliš nezáleží, měla by být ovšem kvalitní. Důležité jsou i další ingredience. Do svařáku neodmyslitelně patří rovněž koření, přičemž nejčastěji se používá skořice a hřebíček, někdy ale také badyán apod. Obvykle se používá také cukr, čímž ovšem nápoj poněkud ztrácí své pozitivní účinky na naše zdraví. Často je navíc přidávána také citrónová kůra.

Zajímavosti o svařeném vínu

  • Svařák patří dlouhodobě k Vánocům. Pokud ostatně vyrazíte na jakékoli vánoční trhy, rozhodně ho najdete v nabídce mnoha stánků.
  • Pokud si jej budete chtít (nejen) na Vánoce připravit doma, určitě doporučujeme, abyste se vyhnuli různým předpřipraveným směsím. Chutnat vám totiž zřejmě moc nebudou.
  • Svařené víno můžete dochutit nejen za pomoci výše zmíněných surovin. Používán bývá rovněž anýz či fenykl, někdy i mandle a rozinky a existuje dokonce varianta se zkaramelizovaným cukrem.
  • Někteří lidé přidávají do svařáku rovněž ovoce jako např. plátky citrónu či jiného citrusu a využíván bývá i pomerančový džus. Pak už se vlastně jedná o punč.
  • Použijete-li nekvalitní víno, např. krabicové za pár korun, nemusí se to podepsat pouze na chuti. Postihnout vás totiž mohou i zdravotní komplikace jako bolesti hlavy či střevní potíže.
Přidat na Seznam.cz