Vánoční punč z červeného vína, citrusů a koření, který stojí za to ochutnat

Německý vánoční punč Feuerzangenbowle

Feuerzangenbowle je nápoj, který se řadí mezi punče. Pochází z Německa a naši západní sousedé jej nejčastěji pijí v adventním a silvestrovském období. Letos je tedy můžete napodobit.

Nápoj Feuerzangenbowle proslavil film

Feuerzangenbowle se v Německu pije již dlouhou dobu, neboť se jedná o chutný alkoholický nápoj. Neodmyslitelně přitom patří k době Adventu a Silvestra. Všeobecně populárním se ovšem stal až v roce 1944, kdy v tehdejší Německé říši vznikl film stejného názvu (český distribuční název zní „Májová boule“), ve kterém se tento nápoj pije. Komedie se stala velmi úspěšnou i za hranicemi Německa, a tak se Feuerzangenbowle stala na čas oblíbenou i v dalších zemích.

Kde můžete nápoj ochutnat?

Ačkoli s odstupem let po uvedení filmu Feurezangenbowle z obecného povědomí poněkud vymizela, v současné době dochází k renesanci. V České republice ji sice zatím mnoho lidí nezná (možná i díky poněkud krkolomnému názvu), nicméně také u nás se začíná pomalu prosazovat. Tento punč si ostatně můžete objednat v několika internetových obchodech, a to v originále z Norimberka. Právě zde je Feurezangenbowle nedílnou součástí vánočních trhů, přičemž se toto bavorské město pyšní skutečností, že nikde jinde nápoj nedostanete z tak velkého kotle.

Jak si punč Feuerzangenbowle připravit?

Feurezangenbowle patří mezi klasické punče z červeného vína. Dalšími ingrediencemi jsou citrusy (pomeranč, citrón či citrónová kůra) a koření (skořice a hřebíček). Tím se ovšem ještě neliší od dalších podobných nápojů. Specifickou chuť jí ale dodává cukr přelitý rumem, který se dá na kleštích nad hrnec s prohřátým vínem, zapálí se a nápoj je hotový teprve ve chvíli, když cukr zkaramelizuje a celý nakape do vína s kořením. Pokud si tedy potrpíte na sladké alkoholické pití, určitě vám také zachutná.

Feurezangenbowle a zdraví

Feurezangenbowle se pije v chladných měsících, protože dokáže zahřát. Pokud je punč vyroben z kvalitních surovin, není nijak nezdravý, zvláště když se v něm vyskytuje čerstvé ovoce. Na druhou stranu vysoký obsah cukru a alkohol z něj rozhodně nedělá nápoj, který byste měli pít na litry. Jestliže si však neumíte vánoční svátky, anebo silvestrovské oslavy představit bez dobrého punče, Feurezangenbowle vás rozhodně nezklame.

Zajímavosti o punči Feurezangenbowle

  • Ačkoli se v punči vyskytují dva druhy alkoholických nápojů, není nikterak silný. Obvykle totiž obsahuje kolem 10 % alkoholu.
  • Film Feurezangenbowle byl natočen podle stejnojmenného románu německého spisovatele Henricha Spoerla a pojednává o starším muži, který si užívá studentského života na gymnáziu.
  • Jelikož si Němci tento punč rádi připravují i doma, mohou si jednoduše pořídit kompletní sestavu na jeho přípravu. Ta obsahuje skleněnou nádobu, ohřívač, speciální kleště a v některých případech i další díly.
Přidat na Seznam.cz