Shirataki: konjakové těstoviny, které velmi podporují hubnutí

2-26869717
Shirataki neboli konjakové těstoviny (zdroj: samphotostock.cz)

Shirataki jsou těstoviny z hlíz zmijovce indického. Jedná se přitom o velmi zdravou potravinu, která pomáhá s hubnutím.

Původ zmijovce indického

Zmijovec indický, který je známý i pod názvem konjak/konjac, původně pochází z tropických deštných pralesů Asie. V současné době ovšem roste také v dalších částech světa, a to v Africe, Austrálii a Oceánii. Jedná se přitom o rostlinu s hlízou, která obsahuje spoustu cenných látek, pro které se dnes produkty ze zmijovce indického prodávají po celém světě a jejich obliba roste.

Kde si shirataki pořídit?

Shirataki je název pro konjakové těstoviny, které se ve velkém prodávají na asijských trzích a v supermarketech. Vzhledem ke svým vlastnostem a vzrůstající popularitě je dnes ovšem bez problémů seženete také u nás. Pořídit si je můžete v různých tvarech v prodejnách se zdravou výživou a obchodech s asijskými potravinami, ale v nabídce je dnes mají i supermarkety.

Konjakové těstoviny v kuchyni

Shirataki vzhledem připomínají nejvíce rýži, jsou průsvitné a mají mírně želatinovou konzistenci. Jejich velkou výhodou je, že jsou chuťově zcela neutrální, takže se hodí prakticky ke všemu, neboť nijak neovlivňují chuť pokrmu, ke kterému si je uděláte. Tyto těstoviny mohou být využívány v polévkách, ale také jako příloha, a to skutečně téměře ke všemu, co vás napadne.

Shirataki a zdraví

Konjakové nudle se skládají prakticky pouze z vody a glucomannanu, což je ve vodě rozpustná vláknina. Neobsahují tedy lepek, takže jsou vhodnou potravinou pro celiaky. Zároveň mají minimum kalorií a obsažená vláknina v žaludku nabobtná, takže se jedná o vhodnou potravinu při hubnutí. Celkově pak působí kladně na trávení a navíc pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevního cukru, takže prospívá rovněž kardiovaskulární soustavě.

Zajímavosti o shirataki

  • Ačkoli je název rostliny zmijovec indický, produkty z jeho hlíz se používají především v Japonsku a Číně.
  • Zmijovec indický je ve východní a jihovýchodní Asii používán dlouhodobě jako potravina i léčivá rostlina. Mimo jiné se jedná o součást tradiční čínské medicíny.
  • Slovo shirataki znamená v japonštině „bílý vodopád“, což odkazuje k vzhledu nudlí.
  • Konjakové těstoviny u nás seženete v několika variantách. Lze si je pořídit kulaté, motané, široké i vlasové.
  • Někdy jsou shirataki prodávány ve vodě. Pak mohou mít aroma, které nemusí být pro každého příjemné. Stačí je ovšem pouze omýt pod tekoucí vodou.
Přidat na Seznam.cz