Těstoviny mohou být zdravé, ale také extrémně kalorické

Různé druhy těstovin (zdroj: samphotostock.cz)

Těstoviny patří mezi nejpoužívanější přílohy k různým pokrmům. Některé sice mohou být zdravé, další ale obsahují nadměrné množství kalorií.

Odkud vlastně pocházejí?

Pokud bychom se čtenářů zeptali, z jaké země těstoviny pocházejí, mnoho z nich by zřejmě po krátkém přemýšlení odpovědělo, že z Itálie. V zemi na jihu Evropy se skutečně tento produkt nejen hojně využívá, ale dokonce odtud možná pochází. Nejstarší (nejistou) zmínku o nich totiž najdeme v kuchařské knize Apicius, která pochází možná z 1., možná ze 4. století našeho letopočtu.

Druhy těstovin

Těstoviny mohou být vaječné a bezvaječné. Ačkoli se připravují především z pšenice, a to i v celozrnné variantě, na pultech obchodů lze nalézt rovněž špaldové, ječné nebo žitné. Navíc existují i bezlepkové druhy jako např. pohankové, rýžové a dokonce i čočkové. Mohou být rovněž plněné, z nichž jsou nejznámější tortellini (prstencovitý tvar, masová či sýrová náplň), anebo neplněné, mezi které patří např. nám dobře známé spaghetti.

Zapečené těstoviny a další možná využití

Tento produkt je nejčastěji využíván jako příloha k různým (červeným) omáčkám. Velmi oblíbené jsou rovněž zapečené těstoviny, jež si můžete udělat se sýrem, houbami, lilkem, chřestem anebo s uzeným masem a vejcem. Poslední varianta je v našich luzích a hájích známá jako šunkofleky. Můžete pro ně však najít i netradiční využití. Lze si je totiž udělat rovněž s ovocem jako např. s avokádem či kokosovou omáčkou.

Avokádo obsahuje minimum cukrů, za to nezvyklé množství tuků

Těstoviny z hlediska zdraví

Obyčejné levné těstoviny moc zdravé nejsou. Daleko lepší je pořídit celozrnné těstoviny. Záleží ale především na konkrétních receptech. Výše zmíněné šunkofleky mívají např. až 4 200 kJ, přičemž oběd by měl mít maximálně 2 000 kJ (přihlédneme-li k tomu, že takovéto počítání kalorií má svá úskalí). Chcete-li tedy použít maso, vsaďte na tuňáka, na místo eidamu sáhněte po mozarelle, přidejte co nejvíce čerstvé zeleniny, a naopak rozhodně vynechejte tučnou smetanu.

Mozzarella patří mezi zdravější sýry, v ČR však nepatří k nejoblíbenějším

Zajímavosti o těstovinách

  • Ačkoli existuje zmínka o těstovinách ve výše zmíněné kuchařce, existují i další hypotézy o jejich původu. Jedna říká, že se na Apeninský poloostrov dostaly v 8. až 9. století společně s Araby, a další hovoří o tom, že je sem přivezl Marco Polo z Číny.
  • Těstoviny jsou v Itálii známé jako „pasta“. Pod tímto názvem je ovšem nalezneme také v angličtině nebo němčině.
  • Mezi kvalitnější varianty patří produkty ze semoliny, což je krupice z tvrdozrnné pšenice.
  • Některé druhy mohou být velmi tenké (např. spaghettini), jiné naopak velmi široké. Do druhé skupiny nepochybně patří lasagne.
  • Pokud si chcete připravit netradiční spaghetti, zkuste si k nim vyrobit medovou omáčku, která má nasládlou chuť.
Přidat na Seznam.cz