Vyvýšený záhon i přenosný kontejner: Květiny se dají pěstovat jednoduše všude

Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé mají prostornou zahradu se skvělou půdou. Na jaře jednoduše zryjí zahrádku a začnou sázet. O pár týdnů později se mohou těšit z úrody. Jak to ale mají udělat ti, kteří takové možnosti nemají? I pro ty existuje hned několik možností, jak se těšit z květin a vlastní zeleniny nebo bylinek.

To, že člověk zrovna nemá největší zahradu nebo nejúrodnější půdu, neznamená, že z něho nikdy nemůže být zahradník. V dnešní době totiž existuje celá řada způsobů, jak si udělat zahrádku i na místě, kde by to jinak nebylo možné.

Pokud máte jen malý dvorek, nechcete si rozrýt krásný trávník, nebo jste spoluvlastníkem předzahrádky u bytu a nechcete přímo v zemi nic pěstovat, poradíme vám, jaké jiné možnosti máte.

Vyvýšená zahrádka ochrání vaše rostliny před plevelem

Vyvýšená zahrádka je v podstatě dřevěná ohrádka, kterou naplníte zeminou a ve které můžete pěstovat rostliny i v případě, že zemina na vaší zahradě není příliš úrodná, nebo když nechcete rýt přímo do země.

Takto upravený záhon má své velké výhody. Kromě toho, že bude rostlina zasazena přesně do té zeminy, kterou potřebuje, menší a ohraničený prostor zabrání odtoku vody po zalévání.

Navíc se v prostoru dřevěné ohrádky nebude rozrůstat příliš plevele a ten, který se objeví, snadno během chvíle odstraníte. Ve vyvýšených zahrádkách se dají pěstovat jak květiny, tak i zelenina.

Zahradní kontejner pro přenášení rostlin

Druhou variantou pro zahrady s nedostatkem místa mohou být takzvané zahradní kontejnery. Ty se dají dřevěné či plastové koupit, nebo si je vyrobíte doma z prken či starých nádob.

Kontejner se naplní hlínou a rostliny, které v něm pěstujete, pak můžete přenášet z místa na místo. Kromě této výhody samozřejmě platí i výhody stejné jako u vyvýšené zahrádky. Plevel ani přírodní živly nemají šanci.

Sázení do černých pytlů

Pokud bydlíte v paneláku a máte k dispozici balkon, černé pytle jsou to nejlepší, co pro své rostliny můžete udělat. Dokážou totiž dokonale nahradit například skleník, který jinak umístíte na zahradu.

Do velkých pevných pytlů nasypte dostatek hlíny a umístěte je tak, aby byly na slunci. Černá barva bude teplo ještě více přitahovat, takže vaše rostliny budou v pytlích jako v pařáku.

Do takto připravené „zahrádky“ se hodí například rajčata, papriky nebo jiná zelenina, kterou byste jinak pěstovali ve skleníku. Nezapomeňte ale, že čím více tepla rostliny potřebují, tím více budou také požadovat vody.

Jinak ale fungují černé pytle v podstatě podobně jako černá zahradnická plachta, kterou mnozí na zahrádce natahují, aby přes ní později zeleninu sázeli. Jak vidíte, i když zrovna nemáte podmínky pro pěstování rostlin, vždy se dají vytvořit.

Už jste si zvolili svůj vysněný postup? Před každým sázením se nezapomeňte v zahradnictví poradit, jakou zeminu rostlina potřebuje a jak docílíte toho, abyste po pár týdnech mohli sklízet domácí rajčata nebo papriky i vy.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz