Odjíždíte na týdenní dovolenou? Nezapomeňte se postarat o tyto věci

Zdroj: Shutterstock

Pokud si chcete v létě užít trochu volna a jedete za rodinou nebo do zahraničí, je potřeba postarat se o to, aby vaše rostliny a zahrada obecně nějaký ten den přežily i bez vaší péče. Jak toho ale docílit?

Pár rostlin v květináči vám slíbila zalévat sousedka. Jenomže stejná sousedka by si také mohla po vašem návratu stěžovat, že váš živý plot přerůstá až k ní na zahrádku a že to u vás na dvorku vypadá jako v džungli.

Abyste se vrátili k zahrádce, která je krásná, udržovaná a vykazuje známky toho, že jste na ni nezapomněli, je třeba se před odjezdem postarat o pár věcí. Poradíme vám, na co nezapomenout.

Zastřihněte květiny, posekejte trávník

Den, maximálně dva dny před odjezdem je potřeba se postarat o to, aby byl čerstvě posekaný trávník a také zastřižené živé ploty. Pak totiž nehrozí, že se vrátíte do úplné džungle.

Vhodné je také u kvetoucích rostlin ostříhat odkvetlé i rozkvetlé květy, protože živiny pak rostlina bude moci využít na tvorbu nových poupat. Až přijedete domů, přivítají vás květiny krásnými barvami.

Nezapomeňte sklidit

Ovoce, zeleninu a další plody, které se ve vaší zahrádce nacházejí, je dobré sklidit. Pokud se jedná o jahody, maliny nebo další menší plody, dají se uskladnit v mrazáku. Větší ovoce a zelenina vydrží v lednici nebo v chladném sklepě.

Pokud necháte nějaké ovoce na stromě, je dobré obalit plody sítěmi, aby se k nim nedostali ptáci. Stejně tak síťovou plachtu přehoďte i přes zeleninové záhony, aby vám je zvířata neponičila.

V poslední řadě myslete na plody, které už jsou popadané pod stromy. Vezměte si hrábě, všechny dejte na jednu hromadu a vyhoďte. Ať ovoce pod stromem zbytečně nehnije a neláká včely.

Postarejte se o zavlažování

Pokud máte větší zahradu, kterou je potřeba pravidelně zalévat, existují dvě možnosti. Tou první je požádat někoho, aby se vám o rostliny pravidelně staral. V druhém případě si musíte koupit zavlažovací zařízení, které se dá nastavit tak, aby fungovalo jen v daný čas.

Zavlažování menších zahrádek nebo květináčů takový problém není. Pokojové rostliny připravíte na přežití tak, že do jejich květináčů zastrčíte jeden konec knotu od svíčky a druhý konec vložíte do vysoké nádoby s vodou.

Přes knot se bude tekutina dostávat ke květině postupně a rostlina bude zavlažována každý den pravidelně. Využít se dá podobným způsobem i tkanička nebo smotaná utěrka.

Další možností je do víčka plastové lahve od pití udělat několik děr pomocí jehly. Pak láhev naplnit vodou a zapíchnout ji víkem do hlíny v květináči nebo na záhonku. Voda bude rostliny postupně zavlažovat.

Splnili jste všechny výše uvedené body? Pak už se můžete jen těšit na několik dní klidu. A až se vrátíte domů, přivítá vás zahrada krásná a připravená k pozvání hostů na vyprávění o zážitcích z cest.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz