Překvapivé způsoby, jak využít mléko na zahradě

Zdroj: Shutterstock

Přidat si mléko do kávy nebo si ho vychutnat společně s klasikou v podobě brambor na loupačku a trochou másla? To je pro většinu z nás klasika. Přidáváme ho do nejrůznějších moučníků i slaných receptů a v kuchyni s ním umíme čarovat. Použít ale mléko na zahradě? To by nenapadlo úplně každého…

A přece se to dá! Ba dokonce by někteří zahrádkáři použití mléka na zahradě doporučili, i zde totiž najde využití. Chcete se dozvědět více? V následujících řádcích vám prozradíme, jak ho na zahradě využít třeba jako hnojivo.

Díky obsahu vápníku je to skvělé hnojivo

Je všeobecně známo, že mléko (potažmo mléčné výrobky jako takové) jsou skvělým zdrojem vápníku. Ten potřebujeme pro zdraví kostí.

Kromě našeho zdraví může obsažený vápník výborně prospět také rostlinám, které posílí, a díky obsahu cukru se postará také o bohatší úrodu.

Aplikace mléka na rostliny, které jsou na přímém slunci, funguje také jako dezinfekce.

Pomocník proti mšicím

Napadlo by vás, že mléko může na zahradě působit jako účinný pesticid? Možná to nevíte, ale i tuhle vlastnost můžeme mléku směle připsat na seznam pozitivních účinků.

Pokud vás na zahradě trápí mšice, právě jste objevili pomocníka, který vám pomůže se těchto nezvaných potvůrek zbavit.

Kromě toho lze mléko použít i pro snížení viru tzv. mozaikových listů.

Mléko jako fungicid?

Houbové choroby již potrápily nejednoho zahrádkáře a možná i vy máte s tímto problémem své zkušenosti. Proto určitě oceníte další tip, jak a proč využít mléko na zahradě.

Smíchejte jeden díl mléka se dvěma (až třemi) díly vody. Tuto směs aplikujte na listy rostlin ideálně jednou za 10 dní. Postřik sníží riziko náchylnosti rostlin k napadení houbami.

Pomůže v péči o růže nebo rajčata

Aby toho nebylo málo, můžete se na mléko, které jste doposud možná používali jen v kuchyni, na své zahradě spolehnout také tehdy, pěstujete-li rajčata nebo růže.

Růže často trpí na černé skvrny, které způsobuje houba Diplocarpon rosae – skvěle se jí daří v teplém a vlhkém prostředí.

Jednou z možností, jak tomuto problému předejít, je používat postřik z mléka zředěného vodou. Postřik aplikujte v poměru jeden díl mléka a dva díly vody na postižená místa.

Na závěr ještě jeden tip: ochraňte s pomocí mléka také svoji rajčatovou úrodu. Jak na to? Když smícháte mléko v poměru jedna ku devíti s vodou a touto směsí postříkáte rajčata, ochráníte je před hnilobou i dalšími nemocemi.

Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz