Kočičí tráva: Vypěstujte si doma rostlinu, kterou si váš mazlíček zamiluje. Lehčí to už být nemůže

Zdroj: Shutterstock

Říká se jí kočičí tráva, někdy také kočičí kokain. Její skutečný název je šanta kočičí. Rostlina, která má velký vliv na chování vašich domácích mazlíčků, je zároveň okrasnou rostlinou, kterou si můžete snadno vypěstovat i doma.

Šanta kočičí je hojně využívána bylinkáři i chovateli koček. Jak pro lidi, tak pro zvířata je zcela bezpečná a jedlá. Ovšem zatímco pro nás je jen okrasnou rostlinou, proč kočky je něčím, co působí na jejich chování.

Pokud je kočka klidná, šanta ji dokáže rozdovádět. Pokud kotěti dáte látkový sáček s usušenou šantou, bude si s ním bláznivě hrát. Pokud je však vaše kočka neklidná, například při cestě autem, dejte jí šantu a měla by se uklidnit.

Venku i v domácnosti

Šantu můžete v zahradnictví koupit již vzrostlou. Pokud ji donesete domů, váš mazlíček bude jistě potěšen a bude stébla pravidelně okusovat. Rostlina působí nejen na psychiku koček, ale pomáhá i s trávením.

Šantu kočičí můžete pěstovat doma, kde vydrží po celý rok. Venku poroste od jara do podzimu. V zimě venku zahyne. Pokud ji přesadíte do květináče a vezmete do domu, zimu přežije.

Od semínka

Jestliže si chcete šantu vypěstovat doma, není to žádný problém. Základem jsou semínka, která pořídíte v jakémkoli květinářství, někdy také ve zverimexech.

Ta zasadíte buď do květináče s hlínou pro pokojové rostliny, nebo do prokypřené půdy venku na záhonku. Pak si jen dejte pozor, abyste sázeli rostlinu na jaře, když už nehrozí mrazíky.

Semínka sázejte zhruba centimetr hluboko a centimetr od sebe. Prvních pár dní je potřeba půdu pro rostlinu zalévat více, ideálně ale rozprašovačem, aby nedošlo k vyplavení semínek na povrch.

Jakmile rostlina vyklíčí, můžete ji zalévat i z konve. Až budou stébla větší, dejte pod květináč kalíšek a dávejte vodu jenom do něho. Myslete na to, aby byla rostlina umístěna na vhodném místě.

Vaše kočka ji totiž bude pravidelně chodit okusovat, může se tak stát, že pokud ji dáte někam vysoko, čtyřnohý kamarád trávu shodí a udělá nepořádek po celém pokoji.

Čerstvá i sušená

Šanta je nenáročná rostlina, která se hodí do každé domácnosti. Je vhodná pro alergiky, protože nekvete a ani nevylučuje žádné látky, které by byly pro člověka dráždivé.

Vaši domácí mazlíčci ji jistě ocení. Pokud jim chcete udělat ještě větší radost, několik stébel trávy ustřihněte a usušte. Ty pak zabalte do látky, kterou dejte kočkám na hraní. Uvidíte, že žádná hračka se téhle nové nevyrovná.

Se šantou kočičí se dají koupit také olejíčky a spreje, kterými můžete měnit náladu kočky. Stejně tak se šanta přidává do některých granulí.

Zdroj: www.masterclass.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz