Praní prádla nebylo nikdy jednodušší. Stačí k tomu jedna ingredience z kuchyně

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli výrobci prostředků na praní prádla slibují stále větší zázraky, už naše babičky si uměly poradit s prádlem, které dostalo přes den slušně zabrat. Zkuste praní podle starých zásad a ušetříte finance i přírodu.

Známe to všichni. Jen co dopereme jednu dávku prádla, už se koš plní dalšími kousky. Jídlo, bláto, víno i pot naše oblečení může trvale zničit a my pak kupujeme drahé výrobky na odstranění skvrn, které mnohdy nefungují. Zkuste do praní přidat jednu ingredienci, kterou máte v kuchyni všichni.

Řeč je o jedlé sodě. Dokáže zázraky při úklidu, vybělí staré tenisky, dokonce i likviduje roztoče v matracích. Využili jste ji ale někdy při praní?

Zázrak jménem jedlá soda

Při praní prádla dejte do bubnu pračky společně s pracím prostředkem také jedlou sodu, která neutralizuje pachy, změkčí vodu, odstraní skvrny a vybělí prádlo.

Zatímco aviváž pachy spíše maskuje, jedlá soda je neutralizuje, jelikož vyrovnává pH.

„Soda bikarbona se teplem rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý, takže je maximálně ohleduplná k přírodě i našemu zdraví,“ uvádí web Bezobalac.cz výhody jedlé sody.

Sodu určitě nedávejte k tmavému prádlu, protože má bělící účinky. Ideální je například při praní utěrek. Ty je nutné občas vyvařit. Mohou být mastné, načichlé a často i flekaté. Jedlá soda zařídí, že budou vypadat jako nové.

Pomůže i pračce

Když už budete mít jedlou sodu koupenou na praní, můžete ji využít i při čištění pračky. Šuplík na prací prášek a aviváž bývá slizký a může i zapáchat.

Vyrobte si pomocí peroxidu vodíku, jedlé sody a tuhého mýdla čistič, který šuplík v pračce spolehlivě vyčistí. „50 ml peroxidu vodíku, ke kterému se přidají 3 lžíce jedlé sody a dále také kousek nastrouhaného mýdla,“ radí optimální poměr pro vytvoření čistidla web svetkreativity.cz.

Po rozpuštění mýdla i sody vám vznikne detergent, který aplikujte po vyjmutí šuplíku z pračky na zanesená místa. Přibližně za půl hodiny směs setřete houbičkou, šuplík dočistěte a opláchněte vodou.

Jedlá soda dokáže opravdu zázraky a stojí pár korun.

Autor: Martina Durdíková

Přidat na Seznam.cz