Vegan: Čím nahradit chybějící potraviny v jídelníčku?

Zdroj: Shutterstock

Veganství je na vzestupu. Zajímá se o něj stále více lidí. Představuje životní styl, při kterém se dobrovolně rozhodnete vzdát se živočišných produktů. Ty se potom snažíte nahradit rostlinnými zdroji, a právě tady začne mnoho lidí tápat.

Sice se chtějí stravovat vegansky, protože zastávají pravidlo, že zvířatům by se nemělo ubližovat, ale zároveň netuší, jak živočišné zdroje nahradit. A to může vést k tomu, že svoje rozhodnutí být veganem nakonec přehodnotí a s veganstvím skončí dříve, než ho vůbec dokážou správně uchopit.

Víte, čím v jídelníčku nahradit potraviny?

Možná jste se i vy rozhodli přejít na veganskou stravu. Třeba ne hned, doslova ze dne na den, ale klidně postupně. Tím rozhodně nelze nic zkazit. A víte, čím jednotlivé potraviny nahradit? Po jaké rostlinné alternativě sáhnout a dopřát svému tělu vše, co potřebuje, aby mohlo správně fungovat a nic mu nechybělo?

Veganům nejvíce chybí bílkoviny

Nejčastějším nešvarem lidí, kteří se rozhodnou stát vegany, je nedostatek bílkovin. Ze svého jídelníčku totiž vyřadí především maso, které je největším zdrojem bílkovin vůbec. Také se vzdají vajíček a mléčných produktů. I ty jsou živočišnými zdroji, a tím pádem i zatracovanými. Čím tedy nahradit maso?

Sója je prospěšná

Možná nejoblíbenější alternativou veganů je sója. Ta je pro naše tělo prospěšná, je totiž bohatá na proteiny, důležitou vlákninu a také železo. Doporučuje se konzumovat maximálně čtyři porce sóji denně, a to kvůli vysokému obsahu fytoestrogenů.

Čočka je bohatá na bílkoviny

Pokud nechcete jíst maso, můžete si jako vhodnou alternativu vybrat čočku. Ta je bohatá nejen na bílkoviny, ale i na vlákninu. Můžete s ní v kuchyni opravdu čarovat, připravit se z ní dá polévka i hlavní chod, můžete ji přidat do salátu a zkrátka si s ní vyhrát.

Jak nahradit vejce

Kdo nechce jíst vajíčka, nemusí. Nahradit se dají mnoha rostlinnými potravinami. Zmínit musíme například cizrnovou mouku, stále oblíbenější tofu, hrašku nebo banány – banány samozřejmě nemáme na mysli používat do slaných pokrmů, ale v případě moučníků je to skvělá náhražka vajec.

Alternativy mléka

I mléko a potažmo mléčné výrobky jsou pro vegany tabu. Čím je ve stravě nahradit? Možností je opravdu mnoho! Například všechny druhy rostlinných mlék, kam patří třeba sójové, makové, mandlové nebo rýžové mléko.

Zdroj: pccmarkets.com, obehani.cz, craftsy.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz