Historie vegetariánství: Kořeny sahají až do starověkého Řecka

Zdroj: Shutterstock

V dnešní době není výjimkou narazit na někoho, kdo nejí maso. Je velmi pravděpodobné, že některý z vašich přátel či kolegů v práci se bude některým jídlům vyhýbat. Málokdo ale ví, že dobrovolné vynechávání masa z jídelníčku má historii už ve starověkém Řecku.

Někdo maso nejí, protože mu jednoduše nechutná. Jiní se mu vyhýbají z toho důvodu, že mají rádi zvířata, nebo protože se jim nelíbí, jak zvířata v chovech určených k zabití trpí.

Ať už je důvod vegetariánů jakýkoli, nahradit maso jinými potravinami se dnes již dá velmi snadno a není pravda, že by byla vegetariánská strava nevyvážená nebo nezdravá. Zamysleli jste se ale už někdy nad tím, kdy vlastně vegetariánství začalo?

Vymoženost moderní doby?

Vegetariáni mezi námi vždy byli a vždy také budou. Mnoho lidí má ale za to, že se v posledních letech praktikuje mnohem více než dříve. Že především mladí lidé chtějí být nějakým způsobem in a odlišit se od jiných.

Jenomže pravda je, že vždy se lidé, kteří nejedí maso, objevovali. V současné době se o tom jenom více mluví, což je dobře, protože díky tomu se svět přizpůsobuje i potřebám vegetariánů a dají se tak jednoduše nakoupit bezmasá jídla nebo objednat vegetariánské pokrmy v restauracích.

Jde také o to, že lidé si čím dál více uvědomují, o čem je zdravý životní styl. A zatímco dříve bylo vynechávání masa z jídelníčku považováno za problém, dnes už je známo, že se dá snadno nahradit a omezení masa je ve výsledku pro tělo mnohdy přínosem.

Nejstarší záznamy ze staré Indie a Řecka

Nejstarší písemně doložené záznamy o vegetariánství pochází ze starověké Indie a Řecka. V obou případech se jednalo o myšlenku neubližování zvířatům. Mnoho lidí přitom má za to, že původní důvody byly náboženské.

Je pravda, že v mnoha náboženstvích či oblastech je odmítání masa spojováno s vírou a různými rituály, ale úplně tím původním důvodem bylo skutečně jednoduše to, že se lidé nechtěli podílet na zabíjení nevinných tvorů.

V pozdním starověku (zhruba ve 4. až 6. století) vegetariánství téměř vymizelo. Ačkoli existovali lidé, kteří nejedli maso, žádné náboženství ani žádná civilizace nikdy zcela nevylučovala konzumaci ryb.

Během renesance se vegetariánství lišilo v různých zemích. Někteří lidé od nekonzumování masa upustili, protože si nedokázali poradit s tím, jak nahradit chybějící bílkoviny, což dnes díky znalostem již není problém.

Někteří lidé tvrdili, že jsou vegetariány, protože se styděli přiznat fakt, že na maso prostě nemají. Než by řekli pravdu a jednou za čas přijali dar ve formě masného jídla, raději žili ve lži.

Vegetariánství v dnešním světě

Během 19., a především 20. století se vegetariánství začalo poměrně rozšiřovat. Lidé se najednou nebáli říci svůj názor, došlo jim, že maso se dá jinými potravinami lehce nahradit, a začali žít zdravě.

V roce 2006 byla podle statistik ve světě zhruba 4 % lidí, která se přiznala k tomu, že maso nejedí, ať už z důvodu nechutenství, nebo kvůli ochraně zvířat. Předpokládá se, že do budoucna se bude číslo pomalu zvyšovat.

Zdroj: mercyforanimals.org, pbs.org, livekindly.co
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz