Těhotenství: Řadě potravin by se ženy měly vyhnout. Rizikové jsou i sýry

Zdroj: Shutterstock

Těhotenství je bezesporu jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Už se ale tolik nemluví o tom, že je to zároveň jedno z nejnáročnějších období, kterými si žena musí projít. V jejím těle dochází k velkým změnám a změny se týkají i mnoha dalších věcí. Třeba stravy, protože budoucí maminky zkrátka nemohou jíst všechno.

Těhotenský jídelníček se sice od toho klasického neliší nikterak zásadně, přesto v něm ale lze zpozorovat určité rozdíly. Jakých potravin by se nastávající maminky měly vyvarovat?

Na jaké potraviny si dát pozor, když čekáte miminko?

Nosíte pod svým srdcem milovaného drobečka, pro kterého chcete už nyní jen to nejlepší? Je to celkem logické a většina maminek takto uvažuje. Proto se svému nenarozenému dítěti snaží zajistit vhodné podmínky, což mimo jiné zahrnuje i správně poskládanou stravu. Prozradíme, čeho byste se v době těhotenství měla raději vyvarovat.

Mořské ryby

I když se možná považujete za velkou milovnici ryb, těm mořským se během těhotenství vyhněte. Názory okolo ryb se liší. Někdo sice říká, že jsou prospěšné, protože obsahují důležité omega-3 mastné kyseliny potřebné pro rozvoj mozku miminka. Někdo je ale toho názoru, že v sobě obsahují rtuť a toxický kov, který může způsobit poškození nervového systému. Takže i když vám ryby chutnají, je lepší nechat si na ně zajít chuť a zbytečně neriskovat.

Káva

Že si bez pořádně silného šálku kávy neumíte představit jediný den? Pokud jste těhotná, pak byste v zájmu svého miminka raději měla. O kávě se totiž říká, že může způsobit nízkou porodní hmotnost dítěte. Je to dáno tím, že v těle zadržuje vodu, miminko připravuje o tolik potřebný vápník a ubírá mu i železo. Pití kávy může způsobit nižší průtok krve placentou. Nelze ji sice považovat za striktně zakázané potraviny, ale rozhodně je na místě přijímané množství omezit.

Výrobky z nepasterizovaného mléka

Těhotné ženy by si měly dát pozor na výrobky z nepasterizovaného mléka. Jde především o sýry, které možná milujete. V obchodě proto určitě kontrolujte složení. Vyhýbejte se hermelínu a nivě. Když si dáte kousek, nic se nestane. Ale sníst tři kolečka hermelínu za týden? To už je riziko.

Zdroj: nhs.uk, sunar.cz, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz