Historie veganství je bohatší, než se zdá. Průlom nastal ale teprve nedávno

Zdroj: Shutterstock

Veganství má za sebou poměrně dlouhou historii, ačkoli se mezi námi najdou tací, kteří o tomto životním stylu příliš mnoho nevědí. Veganství je životní styl bez používání živočišných produktů a rozhodnutí svůj jídelníček poskládat ryze z rostlinných zdrojů a surovin.

Zajímá vás, jak a kdy veganství vzniklo a co všechno má tenhle způsob života, a především stravování za sebou?

Co je vlastně veganství?

Jednoduše řečeno je to způsob života. Lidé vyznávající veganství dělají všechno pro to, aby ze svého života vyloučili všechny formy využívání zvířat. Jsou zastánci názoru, že na zvířatech je pácháno násilí jen za účelem získání masa nebo jiných živočišných produktů, a vegani s tímto využíváním zvířat nesouhlasí.

Kdy vzniklo?

Historie veganství sahá možná dále, než jste si doposud mysleli. O jeho počátku se hojně diskutuje. Někde se totiž uvádí rok 1944, jinde zase rok 1951. Pojem veganství zavedli zakladatelé britské The Vegan Society, která je i dnes považována za autoritu ohledně definice veganství.

Veganské sdružení bylo zaregistrováno v roce 1964 jako charita. Později došlo k převedení majetku na novou charitu a v prosinci roku 1979 vznikla společnost s ručením omezeným. Definice veganství se v průběhu let několikrát lehce pozměnila, postupně se vylepšovala.

Popularita veganství postupně roste

Vždycky se našel někdo, kdo se o tenhle životní styl zajímal. Za jakýsi průlomový rok lze ale považovat rok 2010, protože od tohoto roku zájem o veganství podstatně povyrostl a také neustále roste. Stále více lidí dává přednost rostlinné stravě v přesvědčení, že by zvířata neměla být využívána jen pro produkty nebo třeba oblečení.

Je také stále více obchodů, které se soustředí na veganský sortiment. Existuje také stále více možností, jak se v rámci veganství stravovat. Je mnoho potravin, se kterými se dá pracovat. Vznikají e-shopy, díky kterým si veganské produkty mohou dopřát i ti z nás, kteří třeba ve svém městě nebo blízkém okolí nemají kamennou prodejnu.

Zdroj: wikipedia.org, veganskaspolecnost.cz, time.com, vegansociety.com, livekindly.co
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz