Včelí pyl: Jedna z nejkomplexnějších přírodních potravin

Zdroj: Shutterstock

Včelí pyl je přírodní surovina. Lze jej přitom používat i bez další úpravy a v této formě patří k nejzdravějším potravinám vůbec.

Historie využívání včelího pylu

Pyl jsou vlastně samčí pohlavní buňky semenných rostlin (tzv. gamety). Včely jej přeměňují na med, propolis, mateří kašičku a další produkty, které jsou odedávna využívány člověkem, a to nejen v potravě, ale také v medicíně a kosmetice. Zatímco nejprve je používal od divoce žijících včel, později včelstva přemístil blíže ke svým obydlím, a to byl základ činnosti zvané včelaření.

Kde koupit včelí pyl?

V současné době si můžete v obchodech pořídit pestrý sortiment včelích produktů. Většina lidí si pořizuje zejména med a ostatní výrobky jaksi opomíjí, což je škoda. Aktuálně si je totiž možné zakoupit i samotný včelí pyl, který obsahuje desítky prospěšných látek a díky tomu je zdravější než med. Seženete jej přitom především v obchodech se zdravou výživou, ať už kamenných či internetových.

Druhy včelího pylu

Existují v podstatě dva druhy pylových přípravků. Prvním z nich je rouskovaný pyl, který se získává „očesáním“ přímo z nohou včel. Stačí, aby včela přešla v úlu přes tzv. pylochyt (speciální filtr), kde se pylová rouska oddělí a spadne do zásobníku, jenž je umístěn pod úlem. Druhou variantou je plástový pyl, který je získáván už z plástů, a to tzv. vypichováním.

Včelí pyl z hlediska zdraví

Včelí pyl obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, fytonutrienty a enzymy. Díky tomu má pozitivní vliv na fyzické i psychické zdraví, které spolu nedílně souvisí. Tato přírodní surovina se může podílet na zdravém trávení a posiluje imunitu a vitalitu. Kladný vliv má rovněž na kardiovaskulární soustavu, sexualitu a plodnost, stejně jako na mentální schopnosti a psychickou vyrovnanost.

Zajímavosti o včelím pylu

  • Ačkoli je tato přírodní surovina velmi zdraví, existují lidé, kteří mají alergii na pyl, a po užití se u nich může dostavit prudká reakce.
  • Pro člověka je lépe stravitelný plástový pyl, jenž prošel procesem fermentace, čímž dochází k narušení pylového zrna.
  • Pylová zrna jsou všudypřítomná. Taková bříza např. vyprodukuje zhruba 5 a půl milionu zrn v jedné jehnědě.
  • Pokud si včelí pyl pořídíte, vězte, že denně by mělo být užíváno cca 15 gramů, maximálně tedy tři čajové lžičky.
  • Pyl byste měli určitě uchovávat v suchu, nasaje-li totiž vlhkost, dosti rychle se znehodnotí.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz