Rakytníkový olej: komplexní zdroj vitamínů, který si lze snadno vyrobit doma

Rakytníkový olej se vyrábí z plodů rakytníku (zdroj: vlastní galerie autora)

Rakytníkový olej patří mezi tzv. vitamínové bomby. Lze ho tedy nepochybně zařadit mezi potraviny, které velmi prospívají lidskému zdraví.

Původ rakytníku

Rakytníkový olej pochází z plodů a semen rakytníku řešetlákového, který přirozeně roste po celé oblasti Eurasie. Jejich léčivé účinky jsou přitom známé odedávna, takže tvoří součást tradiční čínské medicíny, ale používali se i ve starověkém Řecku. V současné době jsou považovány za pramen zdraví celosvětově, přičemž nejvíce bývá ceněn právě olej.

Kde si pořídit rakytníkový olej?

Rakytníkový olej je aktuálně běžně dostupným zbožím. Seženete jej především v kamenných a internetových obchodech se zdravou výživou, ale také v lékárnách. Soustředit byste se přitom měli na 100% olej, který je lisovaný za studena, protože pak si plody a semena rakytníku uchovávají všechny cenné látky. I ten se dá přitom v České republice pořídit bez větších problémů.

Jak si vyrobit rakytníkový olej?

Tuto zdravou kuchyňskou ingredienci si můžete jednoduše vyrobit i doma. Základem jsou sušené a rozemleté plody obsahující semena, které dáte do sklenice a zalijete extra panenským olejem, a to v množství 1 díl rakytníku na 3 díly oleje. Poté sklenici uzavřete a necháte minimálně sedm dní louhovat. Záhodno je sklenici občas protřepat, zhruba za týden obsah přecedit přes sítko s plátýnkem a pak už jen přelít do jiné sklenice.

Zdravotní účinky rakytníkového oleje

Rakytníková olej obsahuje velké množství vitamínů, ale také esenciální mastné kysliny, minerály (železo nebo mangan), třísloviny či flavonoidy. Hodí se přitom např. v období chřipkových epidemií, neboť má velmi kladný vliv na imunitu, takže zvyšuje obranyschopnost organismu. Pozitivně působí rovněž na trávicí soustavu, kardiovaskulární systém a vnějšně také na popáleniny.

Kokosový olej: zdravý tuk, nebo nebezpečný zabiják?

Zajímavosti o rakytníkovém oleji

  • Olej obsahuje celou škálu vitamínů, tzn. vitamín A, B, C, D, E i K, ale také již zmíněné flavonoidy, které jsou mnohdy souhrnně označovány jako vitamín P.
  • Rakytníkový olej lze po lžičkách (3× denně) konzumovat samotný, ale hodí se rovněž do receptů studené kuchyně (např. do salátů nebo zálivek).
  • Při manipulaci s olejem byste měli být opatrní. Obsahuje totiž karotenoidy (přírodní barviva), které dosti barví látky, s nimiž přijdou do styku.
  • Rakytníkový olej je doporučován i lidem, kteří mají problém s vypadáváním vlasů. Urychluje totiž jejich růst.
  • Tento zdravý produkt je velmi vhodný i pro vegetariány a vegany. Naopak není doporučován dětem do 3 let a často také těhotným a kojícím ženám.

Arganový olej: jeden z nejcennějších olejů. Účinný elixír krásy a mládí

Přidat na Seznam.cz