Proměňte svůj balkon v zahradu. Pěstovat na něm můžete jahody i meloun

Zdroj: Shutterstock

Balkon můžete ignorovat, můžete z něj udělat odkladiště přebytečných věcí, anebo ho můžete proměnit na malou zahrádku plnou bylinek a zeleniny. Kromě bio surovin tak získáte i malou oázu přírody.

Možná si říkáte, že váš balkon je na pěstování rostlin příliš malý. Ale i malou plochu můžete s trochou logistického uvažování naplno využít. Popusťte uzdu fantazii a proměňte svůj balon v zelený kout, který vám umožní si i v centru města vychutnat blízkost přírody.

Výběr vhodných rostlin

Klíčem k úspěšnému balkonovému zahradničení je správný výběr rostlin, ve kterém hraje roli i orientace balkonu – je-li slunný, vybírejte rostliny milující slunce, jako jsou rajčata nebo papriky. Máte-li stinnější balkon, volte rostliny, které dobře snášejí stín, například některé bylinky.

Kupříkladu takový lilek prosperuje na slunném místě. Naopak řepa a cukety jsou méně náročné a navíc rychle rostou. Na jaře a na podzim se na vašem balkoně bude dařit i brokolici a květáku, ty už však zaberou více místa. Nebojte se experimentovat i s méně tradičními rostlinami, jako je chřest nebo meloun, který ale vyžaduje velkou nádobu, slunné a teplé místo a hodně vody, radí web Prima Nápady.

Z ovoce doporučuje web Living jahody, zvláště ty stáleplodící, které vám umožní utrhávat si čerstvé jahody po celý rok. Sehnat můžete i drobnější kultivary maliníku, borůvek či ostružiníku.

Aby se vám na balkoně nezabydleli komáři, můžete kromě chemie použít i některé rostliny, které nepříjemný hmyz odrazují. Podle Prima Living skvěle fungují levandule, šalvěj nebo afrikán.

Zalévání a péče o rostliny

Pro zdravý růst rostlin je zásadní zalévání a hnojení. Se zaléváním vám mohou velmi pomoci samozavlažovací systémy, které dopřejí rostlinám rovnoměrnou hydrataci, aniž byste stále museli chodit na balkon s konvičkou. Nezapomínejte také na pravidelné hnojení, aby vaše rostliny měly dostatek živin.

Pěstování v omezeném prostoru

Při pěstování na balkoně je důležité efektivně využít dostupný prostor. Nebojte se vertikálního uspořádání a květináče dejte klidně do několika pater. Květináče můžete také zavěsit na stěny či zábradlí.

A pokud byste chtěli vlastní malou zahrádku, ale chybí vám balkon, můžete si ho přistavět. Pro rozšíření hloubky stávající betonové lodžie doporučuje web Ženušky metodu předsazení zaskleného systému, jinak volte předsazenou balkonovou konstrukci.

Zdroj: Prima Nápady, Living, Prima Living, Ženušky

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz