Tymiánová mast působí proti bolestem kloubů i kožním problémům. Připravte si ji doma

Zdroj: Shutterstock

Většina z vás tymián v kuchyni má. Dává se do omáček, polévek, využijete ho při pečení ryb a masa. Kromě chuti je prospěšný také lidskému zdraví. Víte ale, že se dá bylina použít také zvnějšku? Připravit z ní můžete hojivou mast.

Tymián velmi snadno vypěstujete doma v květináči nebo truhlíku na balkoně. Nepotřebujete tak zahrádku, abyste mohli tuto zázračnou bylinku mít k dispozici pravidelně čerstvou, píše RxList.

Léčivé účinky tymiánu

Tymián je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylin vůbec. Používá se při zánětech horních cest dýchacích, dá se z něj dělat čaj, který pomáhá proti bolestem v krku i kašli.

Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům, pomáhá při problémech s trávením a snižuje bolesti kloubů při revmatismu, doplňuje Healthline.

Zevní použití

Tymián se využívá jako koření, dělají se z něj čaje a sirupy proti kašli. Kromě toho z něj ale můžete připravit také mast, která následně působí proti bolavým kloubům, léčí kožní problémy a ulehčí unaveným nohám.

Na přípravu masti budete potřebovat 50 gramů bambuckého másla, 15 gramů sušeného tymiánu, 10 kapek kafrového esenciálního oleje, 10 kapek eukalyptového esenciálního oleje a 5 kapek citronového esenciálního oleje.

Máslo rozehřejte ve vodní lázni a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Pak směs nalijte do krabičky s víčkem a nechte zatuhnout. Mast uchovávejte v lednici, kde vydrží i půl roku.

Zdroj: Healthline, RxList, Documenting Simple Living, The Littles Crumbs, Southern Living, Bylinky pro všechny

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz