Proč se pivo balí po šesti kusech? U nás se tento nápad nezrodil

Zdroj: Shutterstock

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si můžete koupit pivo v balení po šesti kusech? Volba zrovna tohoto počtu plechovek má docela prozaický původ. Záhadou ovšem je, kdo s tímto nápadem přišel jako první.

Proč po šesti?

Pokud navštívíte jakéhokoli dodavatele alkoholických a často i nealkoholických nápojů, uvidíte, že jak plechovkové, tak lahvové druhy piva jsou nabízeny v balení po šesti kusech. Conduit Street tvrdí, že šestka byla zvolena kvůli tomu, že čtyři plechovky byly málo a osm plechovek příliš.

Podle společnosti VinePair bylo šest lahví nebo plechovek výhodnějších, protože je běžná hospodyňka snadno odnesla domů a skvěle se vešly do obyčejné papírové tašky. Je zřejmé, že přenášení šesti lahví je výhodnější, než pokud by se jednalo o 24 kusů.

Přetahování o prvenství

Podle deníku The Florida Times-Union se za tvůrce six-packu (balení po šesti kusech) považuje kalifornský pivovar Pabst Brewing Company, který ho začal prodávat ve 40. letech 20. století. Ovšem Ballantine, historický pivovar z Newarku ve státě New Jersey, tvrdí, že six-pack vynalezl v roce 1938.

Zajímavý je také příběh Williama Ostnera, německého přistěhovalce a sládka ze St. Louis. Ostner otevřel Jax Brewing Company v roce 1913. Jeho piva plzeňského typu se velmi dobře ujala, ale pak byla zavedena prohibice a výroba se musela zastavit. Ostner změnil název a účel své společnosti na Jax Ice & Cold Storage.

Když byla v roce 1933 prohibice zrušena, převzali ji Ostnerovi synové a opět se začalo s výrobou piva. Po druhé světové válce převládlo na trhu pivo v hliníkových plechovkách a pivovar nezvládal zvyšující se náklady. Řešením se staly pytle, ve kterých bylo právě šest piv.

Existuje však ještě jedna společnost vyrábějící nealkoholické nápoje, která se rovněž prohlašuje za vynálezce six-packu.

Byla první Coca-Cola?

Coca-Cola sice neprodává pivo, ale tvrdí, že je původcem oblíbeného six-packu. Podle společnosti vyvinul nápojový gigant v roce 1923 six-pack, aby s rozšířením domácího chlazení usnadnil zákazníkům brát si domů balení jejich nápoje a umožnil jim ho pít častěji. Možná právě to zaselo semínko do myslí budoucích výrobců piva.

Který byl první z pivovarů?

Podle deníku The Florida Times-Union se jak šestibalení Pabst, tak pytle Jax vyvinuly ve 40. letech 20. století. Pokud je však tvrzení společnosti Ballantine správné, byla by prvním pivovarem, který šestibalení zavedl. Vítěz sice není jasný, ale faktem zůstává, že šestibalení je báječný vynález, ať už s ním přišel kdokoli.

Zdroj: Jacksonville, The Daily Meal, Vinepair, Conduit Street

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz