Přínosy skořice. K čemu pomáhá a čemu naopak škodí?

Zdroj: Shutterstock

Skořice se již dlouho používá jako koření i tradiční lék. Jako doplněk ji najdete v kapslích, čajích a výtažcích. Ačkoliv zatím není skořice doporučována na léčení žádných specifických zdravotních problémů, její účinky jsou pro zdraví velice přínosné.

Několik studií u dospělých osob a zvířat s cukrovkou zjistilo, že skořice může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, i když jiné další výsledky neprokázaly. Vědci stále nevědí, na jaké problémy může skořice pomoci. Není také jasné, kolik skořice byste museli užívat, aby zažehnala větší problémy.

Zlepšete svůj metabolismus

Esenciální látka ve skořici zvaná cinnamaldehyd může podle laboratorní studie cílit na vaše tukové buňky a způsobit, že budou spalovat více energie. To je vzrušující zpráva pro každého, kdo se snaží zhubnout. Tento výzkum je však stále v rané fázi.

Co takto vyzkoušet skořicovou pleťovou masku? Na internetu najdete velké množství receptů, ve kterých se tvrdí, že vám tyto masky pomohou s akné. Cejlonská skořice může bojovat proti bakteriím, o nichž je známo, že způsobují akné.

Skořice může také zvýšit produkci kolagenu, což vám může pomoci vypadat mladší. V několika studiích účinků skořice na zvířata bylo zjištěno, že skořice může zpomalit růst rakoviny, nebo dokonce zabíjet nádorové buňky. To je však potřeba podrobně prozkoumat a odborníci na tom pracují.

Zdraví je důležité

V laboratořích skořice zastavila hromadění mozkového proteinu, který je charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby. V jiné studii si krysy, které konzumovaly skořici, vedly lépe ve vodním bludišti určeném k testování jejich paměti.

Pravidelná konzumace skořice může pomáhat při zánětlivých onemocněních, jako je artritida. Když šedesát dospělých v malé studii snědlo asi čtvrt čajové lžičky skořice každý den po dobu čtyřiceti dnů, jejich cholesterol výrazně klesl.

Voňavá skořice může bojovat proti mnoha typům bakterií, které lidem způsobují nevolnost, včetně salmonel, E. coli a stafylokoků. Skořice by mohla být použita jako přírodní konzervační prostředek v potravinách a kosmetice.

Zdá se, že skořice má sílu bojovat s infekcí Candida albicans, která způsobuje většinu vaginálních kvasinkových infekcí. I toto se však zatím zkoumá pouze v laboratoři, proto musíme počkat na více ověřených informací.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz