Trénink paměti: Víme, jak posílit mozkovou aktivitu

Zdroj: Shutterstock

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. To ale není tak úplně pravda. I v dospělosti se můžete dostat k věcem, o kterých jste před roky neměli ani tušení. Chcete posílit svou paměť? Víme, jak na to.

Ať už jste student, který se snaží naučit se látku k závěrečným zkouškám, nebo pracující, který potřebuje dostat do hlavy důležitou prezentaci, případně se bojíte, že budete mít ve stáří problémy s pamětí, trénovat mozkovou aktivitu je vhodné v každém věku.

Existuje hned několik jednoduchých kroků, jak na to. Pokud budete následující tipy poctivě dodržovat, nemusíte se bát, že by váš mozek v blízké době zakrněl. Chce to jen trochu toho tréninku a správný životní styl.

Učte se nové věci

Pokud se budete věnovat tomu, co již umíte, budete to dělat tak nějak automaticky a svůj mozek tím moc neprocvičíte. Pokud chcete zapojit veškeré mozkové závity, vyberte si něco, čemu jste se doposud nevěnovali.

Najděte si novou činnost. Něco, co už dlouho chcete vyzkoušet, ale neměli jste k tomu doposud čas nebo motivaci. Začněte malými krůčky a postupně se v nové činnosti zdokonalujte. I neúspěšné pokusy jsou pro váš mozek prospěšným způsobem, jak si zachovat plnou aktivitu.

Jóga a meditace pomohou

Lehká fyzická aktivita je pro funkci mozku velmi důležitá. A nemluvíme v tomto případě o běhání nebo náročném cvičení v posilovně. Stačí, když si deset minut denně najdete čas na jednoduché protahování těla.

Ideálním cvičením pro posílení mozkové aktivity je například jóga nebo meditace. Sedněte si do tureckého sedu a snažte se vydržet tři minuty úplně v klidu, jen pravidelně dýchejte. Pak protáhněte krční páteř a všechny končetiny. Toto jednoduché a krátké cvičení také přispěje k procvičení paměti.

Smích a přátelé

Možná se to nezdá, ale je prokázáno, že lidé, kteří se častěji stýkají se svými přáteli a baví se s nimi, se dokážou rychleji učit a jejich mozková aktivita je mnohem silnější. Pokud jste samotář, raději si to rychle rozmyslete.

Zajděte si jednou za čas popovídat s kamarády, vymyslete nějaký vtip, zahrajte si s nimi společenskou hru a oddejte se smíchu. Nové zkušenosti a znalosti vám pak polezou do hlavy mnohem snadněji.

Zelený čaj a grep

Ke zlepšení paměti dopomáhají také některá jídla a suroviny. Mezi nejznámější patří kvalitní zelený čaj a obyčejný grep. Existují také speciální přírodní doplňky stravy, které paměť podpoří.

V těch je většinou obsažená omega-3, která se nachází v rybách a mořských plodech. Pokud vám ryby nevadí, pokuste se je jíst minimálně dvakrát týdně.

Paměť zlepšují také ořechy, hodně zeleniny a ovoce. Je prokázáno, že jedna sklenička červeného vína denně je pro kvalitní přemýšlení vhodná. Pozor ale, abyste to nepřehnali, všeho moc škodí!

Se všemi těmito tipy bude váš mozek pracovat na plné obrátky. Pokud budete denně dodržovat vše výše zmíněné, bude vaše paměť dokonalá a využijete všechny své možnosti na maximum.

Zdroj: helpguide.org, udemy.com, kwikbrain.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz