Nejčastější jarní škůdce: Víme, kdo jím je a jak se s ním vypořádat

Zdroj: Shutterstock

Množí se v podstatě v jakémkoli klimatickém pásu, a jakmile se jednou dostanou na několik rostlin, je těžké se jich zbavit. Jejich postup je pak rychlý a nekompromisní. Řeč není o nikom jiném než o mšicích.

Mšice identifikujete poměrně snadno. Jsou to malí brouci, kteří se vyskytují ze spodních stran listů rostlin. Podle druhu se obvykle jedná o zeleně až hnědě zbarvené jedince.

Mšice jsou sice malé a pouhým okem téměř neviditelné, obvykle je jich ale na listech tolik, že tvoří chuchvalce, které snadno zpozorujete. Všimnete si jich určitě, pokud už začaly požírat listy u napadené rostliny a vykousaly na nich díry.

Důležitá je prevence

Jakmile vám na zahrádce začnou rašit první rostlinky, je důležité postarat se o to, aby je mšice nenapadly. Jednoduchý způsob, jak toho docílit, je poprášit listy rostlin moukou. Mšice se pak na posypaném povrchu neudrží.

Druhou možností je nastříkat na listy zespoda mýdlovou vodu. Díky tomu budou mšicím klouzat, na listech se neudrží, a pokud náhodou ano, nebude jim rostlina chutnat.

Je ale důležité vybrat do vody mýdlo nebo saponát, který neublíží samotným rostlinám. Ideální jsou v tomto případě přírodní mýdla, která se dají koupit v drogerii.

I když se to možná může zdát jako zbytečná investice, rozhodně se jedná o levnější způsob než později kupovat postřik proti mšicím, který napadeným rostlinám už příliš nepomůže.

Bojujte s nimi pomocí dalších rostlin

Ačkoli to vypadá, že mšice sežerou, na co přijdou, pravdou je, že jsou poměrně vybíravé a některé aromatické rostliny je odrazují. Pokud tedy nechcete používat na zahrádce chemii, která ničí půdu a stojí velké peníze, existují i jiné způsoby.

Zbavte se hmyzu pomocí česneku, cibule, pažitky nebo ředkviček, které vysázíte mezi rostliny napadené mšicemi. Tím v podstatě zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Nejen, že se vám podaří zbavit se mšic a dalších škůdců, kteří tyto rostliny vyloženě nesnáší, navíc ještě rozšíříte svou zahrádku o zajímavé exempláře, které vám později dají úrodu.

Dalším způsobem, jak se mšic zbavit, je nechat je zlikvidovat jejich největšími nepřáteli. Je všeobecně známo, že berušky mšice žerou. Nakoupíte je přes internet a vypustíte je do zahrady.

Velkým nepřítelem mšic a dalšího hmyzu jsou také ptáci. Pokud časně na jaře podpoříte jejich hnízdění vystavěním budek v blízkém okolí, jistě se vám později odvděčí.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz