Jste unavení nebo plní napětí z nahromaděného stresu? Dopřejte si relaxační koupel s mořskou nebo epsomskou solí. Pomůže vám se uvolnit i zmírnit bolest svalů či hlavy.
Solná koupel je skvělou relaxací po náročném dni. Použít můžete mořskou sůl, která se získává přímo odpařováním mořské vody a díky minimálnímu zpracování obsahuje různé stopové minerály, jako je hořčík, vápník, zinek, železo a draslík, uvádí American Heart Association. Dalším typem soli vhodným do koupele je epsomská sůl neboli síran hořečnatý.
Zdravotní benefity solné koupele
Dermatologové koupele s mořskou solí často doporučují pacientům s lupénkou, ekzémy a dalšími kožními onemocněními. „Solné koupele mohou pomoci odstranit šupinky a zmírnit svědění způsobené lupénkou,“ vysvětluje Dr. Sapna Palepová, certifikovaná dermatoložka ze Spring Street Dermatology pro Healthline. Poukazuje také na to, že mořská sůl může pomoci lidem, kteří se potýkají s akné a atopickou dermatitidou.
Epsomská sůl díky vysokému obsahu hořčíku pomáhá mozku produkovat neurotransmitery, jako je serotonin, které snižují hladinu stresu a zlepšují náladu a chuť k jídlu, tvrdí web Health Shots. Další důležitou výhodou je vstřebávání hořčíku. Studie Rosemary Waring zjistila, že koupel s epsomskou solí zvyšuje hladinu hořčíku a síranů v krvi.
WebMD uvádí, že epsomská sůl může ulevit od bolesti a otoků při artritidě a pomoci s léčbou pohmožděnin, zarostlých nehtů na nohou, nespavosti, bolesti svalů po cvičení, bolesti a zarudnutí při spálení sluncem a zmírňuje únavu.
Jak si dopřát koupel s mořskou solí
Do standardně velké vany naplněné podle vašich potřeb přidejte ¼ hrnku mořské (nebo epsomské) soli. Snažte se, aby teplota vody byla o dva stupně vyšší, než je teplota vašeho těla. Ponořte se do vany nejméně na 15 až 20 minut. Po skončení koupele se osušte a naneste na pokožku hydratační krém.
Zdroj: American Heart Association, Healthline, Health Shots, WebMD, Dr Rosemary Waring, Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin
Autor: Dominika Jandorová