Shazování kil po těhotenství by mělo být postupné a hlavně bez drastických diet

Tehotenska_kila
Zdroj: Ira Shpiller / Shutterstock.com

Pro mnoho nastávajících maminek je doslova traumatizující sledovat, jak postupně roste jejich tělesná váha. Pokud nepatříte mezi ty šťastné, na kterých kromě bříška těhotenství není poznat, již v těhotenství nejspíše vymýšlíte, jak se nadbytečných kil zbavit.

Pokud již před těhotenstvím netrpíte významnější nadváhou nebo obezitou, tak server Healthline uvádí jako zdravý příbytek váhy během těhotenství maximálně 11,5 až 16 kg.

Zároveň však zmíněný server upozorňuje, že byste vždy měla váhový přírůstek konzultovat s lékařem, který zná vaši anamnézu.

Co jsou vlastně těhotenská kila?

American Journal of Obstetrics & Gynecology uvádí, že těhotenská kila tvoří váha dítěte, placenta, plodová voda, prsní tkáň, větší objem krve, zvětšená děloha a vzniklé tukové zásoby.

Po porodu logicky ubydou ta kila, která souvisela s váhou dítěte a placentou. Prsní tkáň zůstává zvětšená po celou dobu vašeho kojení, ale v tomto případě se nejedná o významnou váhu navíc.

Objem krve a zvětšená děloha se postupně samovolně vyřeší.

Zůstávají tedy tukové zásoby, které si tělo vytvořilo jako energetickou rezervu pro porod a kojení. A právě tyto zásoby bývají kamenem úrazu mnoha žen, protože se jich vytvoří více, než je potřeba.

Realistické představy

Základem vašeho shazování nadbytečných kil by měla být realistická představa. Studie zveřejněná v roce 2015 v Obstetrics & Gynecology uvádí, že 47 % žen mělo o deset kilo více, a 25 % dokonce o 20 kilo více než před těhotenstvím.

Je nereálné předpokládat, že shodíte 20 kilo za rok. Server Houston Metodist uvádí, že většině novopečených maminek trvá půl roku až rok, než se dostanou na svou původní váhu.

Žádné drastické diety

Pozor na drastické diety, a to zejména ty, jejichž cílem je zhubnout co nejvíce kilo v co nejkratším čase. Center for Diease Control and Prevention upozorňuje, že ženské tělo potřebuje po porodu kvalitní stravu, aby se uzdravilo z porodu a mělo dostatek živin pro tvorbu mateřského mléka.

Kojení je dle WHO velmi důležité zejména v prvních šesti měsících života dítěte a zároveň vám pomůže zhubnout.

V prvních třech měsících kojení však dle Healthline nemusí dojít k žádnému úbytku hmotnosti, nebo dokonce můžete něco přibrat. Poté již samotné kojení pomáhá ke shazování nadbytečných kil.

Jakákoliv drastická dieta ubírá potřebné živiny a navíc je dle Melindy Johnson, mluvčí Americké dietetické asociace, naprosto zbytečná. Pro server WebMD uvedla, že místo diety doporučuje jíst vyvážené a rozmanité potraviny.

Bez ohledu na to, jak moc chcete zhubnout, neměla byste neklesnout pod 1 800 kalorií denně, zvláště pokud kojíte.

S cvičením začněte pomalu

Cvičení po porodu by mělo začít postupně a s ohledem na váš zdravotní stav. Jiné bude cvičení po přirozeném porodu a jiné po císařském řezu. Bude také záležet na porodním zranění a jeho léčení během šestinedělí.

První cvičení, kterým byste dle Cleveland Clinic měla začít, jsou cviky na posílení pánevního dna. Tyto cviky můžete provádět například na záchodě, když zkoušíte zastavit proud moči.

Posilování pánevního dna zamezí následným problémům s inkontinencí při kýchání či kašli.

Dalším přirozeným pohybem, kterým po porodu můžete začít, je chůze. Dlouhé procházky s kočárkem budou prospěšné nejen vám, ale i miminku.

Složitější cvičení nechte až na dobu, kdy si navyknete na nový režim a budete se na to zdravotně cítit.

Počítejte však s tím, že nemůžete začít tam, kde jste před těhotenstvím skončili. Začněte zlehka a postupně přidávejte.

Zdroje: Healthline, American Journal of Obstetrics & Gynecology, Obstetrics & Gynecology, Center for Diease Control and Prevention, WHO, WebMD, Cleveland Clinic, Server Houston Metodist

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz