Pohled do zákulisí kulinářské show MasterChef: Je to jako na táboře, avšak bez volného času

Zdroj: Nextfoto

MasterChef Česko je verzí britského pořadu, první epizoda byla u nás vysílána již v roce 2015. I když pořad byl na více než dva roky přerušen a obměnila si i porota, jedno mu zůstalo – 16 soutěžících z řad amatérských kuchařů.

V roce 2019 se oblíbená kuchařská soutěž vrátila na televizní obrazovky a od té doby ji mohou každoročně sledovat miliony diváků. V současné době běží již šestá řada MasterChef Česko, ve které už čtvrtým rokem zastávají roli porotců michelinský kuchař Radek Kašpárek, šéfkuchař Přemek Forejt a vítěz ankety Zlatý kuchař Jan Punčochář.

I když má kulinářská show v jednotlivých letech různý počet dílů, už od první řady se oblíbené soutěže účastní šestnáct finalistů, kteří předvádí své kuchařské umění i kreativitu s cílem vyhrát a získat finanční odměnu.

Živé vysílání nepřichází v úvahu

A že jde o hodně náročné vaření, dokládá i délka natáčecího dne, který dle webu TV Nova trvá přibližně 13 hodin. I to je důvod, proč vysílání jednoho dílu neprobíhá živě. Natáčení celého MasterChefa tak zabere v průměru asi tři měsíce.

Pro televizní vysílání je třeba sestříhat spoustu materiálu (pro představu jde asi o 32 tisíc celovečerních filmů), aby divák dostal to nejlepší, co se v kuchyni MasterChefa odehrálo.

Soutěžící musejí také zvládat časový stres, jelikož podle pravidel nikdy dopředu neví, co zrovna budou vařit. Na to mají jen několik minut, takže klíčová je kromě kuchařského umu také schopnost rychle reagovat a zvládat umění improvizace, neboť ne vždy najdou všechny potřebné suroviny.

Tuny jídla a nápaditost soutěžících

A že se nejedná o žádné troškaření. Jak píše web Kafe, za celé natáčení (rok 2020) soutěžící zpracovali na půl tuny cibule, 187 kilogramů másla a uvařili téměř 500 litrů vývaru. Nemusíte se však obávat, že by docházelo ke zbytečnému plýtvání. Potraviny, které se nezpracují, rozhodně neputují do koše. Končí v potravinové bance či je sní porota.

Ihned po dovaření je soutěžícím uklizena pracovní plocha členy štábu a uvařená jídla se k porotcům dostanou co možná nejrychleji, aby byla v co nejlepší kvalitě. Ačkoli mají porotci v uších sluchátka, s jejichž pomocí jim režie pouze dodává informace o zajímavých situacích při vaření, ohodnocení soutěžících je pak už jen na nich.

A jak probíhá hodnocení a výběr toho, kdo skutečně vypadne? Nejdůležitější je samozřejmě chuť jídla, ale zdaleka nejde o jediný faktor. Výběr toho, kdo soutěž opustí, ovlivňuje také nápaditost daného člověka, jeho energie pro další soutěžení, ale také náhoda, neboť jak je známo, i mistr kuchař se někdy utne.

Pohled do zákulisí

Pořad však pro účastníky neznamená jen nasazení v podobě několikahodinového vaření a pak jen volnou zábavu. Co se děje v zákulisí? A co dělají soutěžící, když zrovna nevaří a vypnou se kamery?

Pro všechny účastníky soutěže, i ty, kteří v Praze bydlí, je zajištěno ubytování v hotelu včetně svozu na a z natáčení. Kdo si však myslí, že mají volný čas na vzájemné poznávání a večírky, ten se plete.

Je tomu přesně naopak. Právě o minimu volna a s ním spojenou obtížností se rozpovídala také jedna z účastnic letošního ročníku MasterChef Česko Petra Krajčinovič: „Byla to nejnáročnější jízda v mém životě. Bylo to časově šíleně náročné, fyzicky šíleně náročné, psychicky šíleně náročné. To, co je v televizi, je tak jedna setina toho, co jsme tam zažívali.”

Samotnou koexistenci s dalšími soutěžícími přirovnávala k pionýrskému táboru. „Vlastně žiješ v paralelní realitě s lidmi, se kterými bys normálně v životě nekamarádil, nebavil se,” pokračovala o zákulisí v rozhovoru v pořadu Talk (z)lomu. Na vysvětlenou ještě dodala, že i přesto byli všichni soutěžící přátelští a žádná velká rivalita mezi nimi nepanovala.

V mezičase kurzy gastronomie

Po skončení natáčecího dne se soutěžící navíc účastní kurzů vysoké gastronomie, aby se ještě zlepšovali, přece jen jde o amatérské kuchaře. Podle serveru Šíp.deník se pro předvedení co nejlepších výkonů mnozí z nich ještě v pauzách během natáčení sami vzdělávají.

Zatímco někteří měli to štěstí, že mohli v mezičasech studovat recepty, mnozí takový „komfort“ neměli. Své o tom ví například soutěžící Ivka z předloňské řady, která měla oproti konkurentům velkou nevýhodu.

„Většinou jsme skončili v devět večer, já jela na otočku domů za klukama a po nocích jsem pekla dorty do kavárny. Ve dvě ráno jsem se vracela na hotel. Ráno jsme vstávali většinou v sedm,“ prozradila pro Ahaonline matka dvou synů.

Možná proto se mnohým po vypadnutí ze soutěže uleví. Po skončení účasti je však čeká ještě jeden nelehký úkol. Jelikož se pořad vysílá až po ukončení natáčení, za žádných okolností nikdo nesmí prozradit, kdo získá titul MasterChefa a vyhraje finanční odměnu. Pokuta ve výši milionu korun za vyzrazení vítěze je uvedená už ve smlouvě.

Jak to mají porotci?

A jedna zajímavost na závěr týkající se porotců. Ti musejí pochopitelně dobře vypadat a pro tyto účely mají několik outfitů. Jan Punčochář má šest obleků, které doplňuje některým z 20 kapesníčků a jednou z 16 na míru ušitých košil.

Na rozdíl od něj Přemek Forejt má radši sportovnější módu, v jeho šatníku byste našli na 35 triček. A jelikož je nejmladší člen majitelem dlouhých vlasů, tráví více času v maskérně než v kostymérně.

Radek Kašpárek zase obléká pouze černou, i tak má více než deset identických kalhot, sak a triček.

Zdroj: stream.cz, cs.wikipedia.org, sip.denik.cz, ahaonline.cz, tv.nova.cz, blesk.cz, csfd.cz, kafe.cz

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz