Jíst, či nejíst bramborový chléb? Z nutričního hlediska nám přináší určité výhody

Zdroj: Shutterstock

Chléb konzumujeme již dlouhá staletí. Na první pohled se jedná o obyčejné pečivo, které vnímáme jako samozřejmost. Pro většinu z nás je chleba základní položkou na nákupním seznamu a bochník nám tak doma nesmí chybět.

Už jste někdy slyšeli o bramborovém chlebu? Pokud ne, je dobře, že si čtete tento článek. Co je bramborový chleba zač? A je zdravé ho jíst?

Co je bramborový chléb?

Na první pohled jde o obyčejný chleba. Vzhledem se kdovíjak neliší od klasického pšeničného chleba, který je považován za klasiku.

Oproti běžnému chlebu se ale tento liší nejen v ingrediencích, mezi nimiž nesmí chybět vařené brambory či bramborová mouka, ale také nutrienty, které v sobě ukrývá.

Bramborový chléb vs. bílý chléb

Web Health Reporter porovnal oba dva druhy chleba z nutričního hlediska. Z porovnání vychází najevo, že jsou si oba druhy pečiva velmi podobné.

Krajíc bramborového chleba například obsahuje 85 kalorií, 4 g bílkovin, 3 g cukru, 2 g vlákniny a 15 g sacharidů. Bílý neboli pšeničný chléb pak na jeden krajíc obsahuje 73 kalorií, 2,5 g bílkovin, 1,5 g cukru, 0,6 g vlákniny a 13 g sacharidů.

Proč jíst bramborový chléb?

I když má bramborový chléb více kalorií, což by vás od jeho konzumace mohlo odradit, je třeba brát v potaz vyšší množství dalších látek.

Web Healthy Eating například vyzdvihuje obsah vitamínu E a M, kterých zde najdete více než v klasickém bílém chlebu.

Nelze opomenout ani obsah draslíku, o kterém se zmiňuje web Livestrong. Jeden plátek má 230 miligramů draslíku, což je 5 % z 4 700 miligramů, které byste měli denně konzumovat.

Recept na bramborový chleba

Péct domácí pečivo láká stále více lidí. Na přípravu bramborového chleba potřebujete podle webu České televize 1 kg hladké pšeničné mouky, 1 kostku droždí, špetku cukru, 2 lžičky soli, kmín podle chuti a 2 předem uvařené a najemno nastrouhané brambory.

Do misky nasypte mouku, udělejte v ní důlek a do něj nalijte vlažnou vodu. Přisypte cukr a rozdrobte droždí, aby se aktivoval kvásek.

Jakmile kvásek vzejde, přidejte k němu dvě lžičky soli a najemno nastrouhané brambory. Vypracujte těsto, které bude mít tužší konzistenci. Zakryjte jej utěrkou a nechte kynout ideálně v moukou vysypané ošatce.

Po vykynutí pečte 10 minut na 250 °C a poté dalších 30 až 40 minut na 180 °C. Po upečení chléb potřete vlažnou vodou.

Zdroj: healthreporter.com, healthyeating.sfgate.com, livestrong.com, ceskatelevize.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz