Pes a lidské jídlo: Žebravým očím občas podlehnete. Dejte si pozor, tyto potraviny jsou pro ně vysoce toxické

Zdroj: Shutterstock

Oddaní milovníci psů bývají velmi laskaví, se svými psími mazlíčky sdílí své srdce i domovy. Mnoho z nich se však se svými psími kamarády dělí i o svá oblíbená jídla, což není úplně dobré.

Mnoho potravin, jako jsou například ovoce a zelenina, je pro lidi zdravých. Lidské tělo je dokáže dobře strávit, v těle psa však mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Ne všechna jídla jsou špatná, existují i taková, která se mohou v pořádku zavést do psího jídelníčku a poskytovat zdravotní výhody, lepší dech a třeba i silnější imunitu proti alergiím.

Než však svému psovi podáte, co máte zrovna na talíři, zjistěte si, která jídla jsou pro něj bezpečná. Mějte vždy na paměti, že i zdravé potraviny mohou v nadbytečné míře psovi uškodit například rozvojem obezity. Kvalitní krmivo pro psy by mělo být vždy hlavní stravou.

Potraviny, které jsou vhodné

Psi mohou jíst malé množství obyčejného chleba, který jim však neposkytne žádné zdravotní výhody a nemá ani žádnou nutriční hodnotu. Lepší volbou je určitě domácí chléb, jelikož ten z obchodu obvykle obsahuje zbytečné konzervační látky.

Kešu ořechy jsou pro psy v pořádku, opět ale jen v malém množství a nesolené. Obsahují vápník, hořčík, antioxidanty a bílkoviny. I když je v nich méně tuku než jiných ořeších, jejich nadměrná konzumace může vést k nárůstu hmotnosti.

Pokud pes netrpí intolerancí laktózy, můžete do jeho jídelníčku zařadit i trochu sýru. Lepší volbou jsou sýry nízkotučné jako třeba mozzarella.

K dalším vhodným potravinám lze zařadit kokos. Obsahuje kyselinu laurovou, která pomáhá v boji proti virům a bakteriím. Může pomoci při různých kožních onemocněních. Pozor jen na chlupatou vnější vrstvu skořápky, která by mohla psovi uvíznout v krku.

Kukuřice je pro psy neškodná, jedná se také o jednu z nejběžnějších přísad ve většině krmiv pro psy. Nebezpečný je však celý klas, který je pro psa těžko stravitelný a může způsobit ucpání střev.

Co se týče vajec, ta jsou pro psy bezpečná, pokud jsou plně uvařená. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a mohou pomoci na podrážděný žaludek.

Ryby jsou zdravé i pro psy, obsahují totiž nenasycené tuky a aminokyseliny. Zvláště prospěšný je losos a sardinky. Nezapomeňte však vybrat všechny drobné kosti a ryby tepelně upravit. Pes by měl konzumovat ryby maximálně dvakrát týdně.

Vhodný je také tuňák, avšak jen v malém množství. Můžete sáhnout po tom v konzervě, pokud bude ve vlastní šťávě, a ne v oleji. Z mořských plodů si pes může pochutnat na krevetách. Musí být uvařené a zbavené skořápky.

I když šunka nepatří mezi nejzdravější potraviny, klidně ji psovi dopřejte. Obsahuje vysoké množství sodíku a tuku, takže její podávání by nemělo být trvalým zvykem.

Pokud chcete psa potěšit něčím sladkým, zvolte med. Obsahuje spoustu prospěšných látek jako vitaminy A, B, C, D, E a K, dále pak draslík, hořčík, vápník a antioxidanty. Malé množství může pomoci v boji proti alergiím.

Z masa je nejvhodnější vepřové, které obsahuje více kalorií než jiné druhy masa. Jedná se o vysoce stravitelný protein, který je navíc plný aminokyselin. Mějte se však na pozoru, může způsobit alergickou reakci. Kromě vepřového je vhodné i krůtí, z něj však nezapomeňte vyjmout všechny kosti a odstranit kůži.

Vhodné je i mléko, ale opět je potřeba dát si pozor na intoleranci laktózy. To stejné platí pro jogurty. Pokud pes nemá problémy s trávením mléčných výrobků, aktivní bakterie v jogurtu mohou pomoci posílit jeho trávicí systém pomocí probiotik. Vždy volte obyčejný jogurt bez cukru a sladidel.

Dále je vyhovující syrové nesolené arašídové máslo a nesolené arašídy, které jsou plné prospěšných tuků a bílkovin. Zajímavou povolenou potravinou je popcorn, opět neslaný, nebo třeba quinoa, kterou je možné nalézt i ve vysoce kvalitních suchých krmivech pro psy.

Co do jídelníčku rozhodně nezařazovat

Určitě se vyvarujte mandlí. Pro psy nemusí být nutně toxické jako makadamové ořechy, ale mohou blokovat jícen nebo dokonce roztrhnout průdušnici, pokud nejsou úplně rozžvýkané. Slaná alternativa je nebezpečná z důvodu zadržování vody, což je potenciálně smrtelné pro psy náchylné k srdečním onemocněním.

Psi by určitě nikdy neměli jíst čokoládu. Ta totiž obsahuje látky, které zastavují jejich metabolický proces. Jen kousek čokolády může způsobit průjem a zvracení. Ve velkém množství může čokoláda způsobit záchvaty, nepravidelnou činnost srdce, a dokonce i smrt.

Skořice patří mezi další nevhodné potraviny. I když není pro psy toxická, může dráždit vnitřek tlamy. Také může snížit hladinu cukru v krvi a vést k průjmu, zvracení, zvýšené, nebo snížené srdeční frekvenci či k onemocnění jater. Pokud dojde k vdechnutí prášku, může skořice způsobit dýchací potíže, kašel a dušení.

Mezi další zapovězené potraviny patří česnek. Stejně tak cibule, pórek a pažitka. Všechny jsou pro psy toxické. Česnek může způsobit anémii, zvýšenou srdeční frekvenci, slabost a kolaps. Příznaky otravy česnekem a cibulí se mohou projevit i opožděně.

Psi by také rozhodně neměli jíst zmrzlinu, protože obsahuje hodně cukru. Raději zmrazte kousky malin, jahod, jablek či ananasu a nabídněte tak svému psovi ledovou pochoutku.

Určitě nekrmte psa makadamovými ořechy. Jsou jedovaté a mohou způsobit zvracení, zvýšenou tělesnou teplotu, neschopnost chodit a letargii. Mohou také negativně ovlivnit nervový systém.

Zdroje: akc.org, aspca.org
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz