Smažení netopýři: Pochoutka z Thajska je doprovázena nejen předsudky, ale i nevábným odérem

Zdroj: Shutterstock

Při letním posezení venku na zahradě nebo na terase je můžeme po setmění zaslechnout, jak v naší blízkosti poletují a pískají. Pojí se s nimi mimo jiné strach, že se vám zamotají do vlasů a jen tak je ze své hřívy nedostanete.

Ve skutečnosti jsou to docela roztomilá zvířátka, a kdo je měl někdy v ruce, potvrdí, že jsou heboučká na dotek. Řeč je o netopýrech, které známe úplně všichni. V Thajsku je dokonce považují za vyhlášenou pochoutku.

Nabízí je trhy i restaurace

Na smaženého netopýra sice nenatrefíte na každém rohu, ale některé restaurace v Thajsku je skutečně mají na svém jídelním lístku.

Mnohem častěji se můžete s touto dobrotou setkat na trhu. Tam se dá sehnat ledacos a takový smažený netopýr není výjimkou.

Smaží se a opékají

„Nejoblíbenější druh ke konzumaci jsou kaloni,“ informuje recipes.howstuffworks.com. Netopýří maso lze zpracovat mnoha způsoby.

Nejznámější formou přípravy je smažení. Netopýr se jednoduše hodí na rozpálenou pánev a pěkně zprudka se osmaží.

Jinde se netopýři pozvolna opékají nad rozpáleným ohněm. Na ostrově Pemba mají ve zvyku naházet kousky netopýra do polévky.

Před jakoukoli tepelnou úpravou se netopýři samozřejmě stáhnou z kůže a důkladně vykuchají. Maso se omyje a teprve poté se restuje, opéká nebo používá jako surovina do polévky.

Nepříliš voňavý odér

Dostanete-li někdy možnost nahlédnout přímo k přípravě netopýra, možná vás nemile překvapí nevábný odér, který vaření netopýřího masa neodmyslitelně doprovází.

Kdo ale netopýra ochutnal, hodnotí už zážitek vlídněji. Možná se vám ze samotné vůně pokrmu nezačnou sbíhat sliny, ale jeho chuť vás může překvapit. Ovšem jen za předpokladu, že v sobě najdete odvahu tuto netradiční pochoutku z Thajska vyzkoušet.

Někde se netopýrů bojí

Netopýři patří spolu s pavouky a hady k nejčastěji obávaným zvířatům. Na některých místech v Evropě stále věří středověkým legendám, že netopýři jsou podobně jako například černé kočky spojenci ďábla.

Jinde se tito tvorečkové mylně spojují se strachem ze tmy, někde pak dokonce věří tomu, že mají něco společného s upíry.

„Zeptejte se ale kteréhokoli milovníka netopýrů a ten vám potvrdí, že tito tvorové jsou neškodní a nespravedlivě pomlouvaní,“ píše damninteresting.com.

Ano, netopýři sice přenáší vzteklinu, ale tu přenáší také mnoho jiných zvířat. Netopýři jsou ve skutečnosti roztomilí, a navíc prospěšní pro ekosystém.

Zdroj: recipes.howstuffworks.com, damninteresting.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz