Ne všechny ořechy jsou zdraví prospěšné. Rozlišujte ty dobré a špatné

Zdroj: Shutterstock

Najít to nejlepší zdravé občerstvení může být občas velice náročné. Většina lidí si při pomyšlení na zdravou svačinku vybaví sušené ovoce nebo ořechy, které se staly v poslední době velice oblíbené. A zrovna na ořechy se podíváme v dnešním článku.

Pravděpodobně byste nečekali, že vám někdo řekne, abyste jedli žaludy. Rozhodně byste nad tím však měli popřemýšlet a tuto potravinu zařadit na váš jídelníček. Žaludy se konzumovaly dokonce již ve starém Řecku a jejich konzumací dostanete do svého těla velké množství bílkovin, zdravých tuků a živin, jako jsou vitamin C, vápník a fosfor.

Tyto ořechy ANO!

Pokud nemáte rádi nic jiného než sušenky plněné lískovými oříšky, máte štěstí. Lískové oříšky jsou pro vás velice prospěšné, nachází se v nich vitamin A a B. Obsahují také zdravou dávku vlákniny, pomáhají zvyšovat dobrý cholesterol a ten špatný snižovat.

A co takové vlašské ořechy? I ty jsou plné úžasných věcí, které jsou pro tělo doslova to pravé ořechové! Zařazením vlašských ořechů do vaší pravidelné stravy zvýšíte příjem vitaminu E a zdravých tuků, a konzumace těchto ořechů dokonce pomáhá s depresemi.

Lidstvo pojídá pistácie od úsvitu našich dnů. V tomto malém oříšku se nachází spousta výživy. Pistácie mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny, pomáhají řídit hladinu cholesterolu a hladinu glukózy v krvi a jejich konzumací se v těle snižuje vznik cukrovky.

Tyto ořechy zkuste omezit

Mandle jsou jedním z nejoblíbenějších ořechů a není to překvapením. Nejenže jsou chutné, ale jsou také dobré pro lidské tělo. Pokud však rádi myslíte na ekologii, pak byste je měli z jídelníčku vyřadit. Více než osmdesát procent mandlí na světě totiž pochází z Kalifornie, která má neúprosné problémy se suchem.

Kešu ořechy jsou velmi oblíbené a plné vlákniny a bílkovin. Většina kešu pochází z Indie a Vietnamu a jejich příprava před prodejem není jednoduchá. Lidé z časopisu Time odhalili, že kešu z Vietnamu jsou často produktem táborů nucených prací, v nichž pracují lidé závislí na drogách.

Makadamové ořechy jsou vynikající, ale nejsou tak zdravé, jak si možná myslíte. Je to proto, že jeden šálek ořechů obsahuje téměř tisíc kalorií, a je tak neuvěřitelně snadné sníst polovinu svého denního kalorického příjmu při jednom jídle.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz