Pekanové ořechy mohou dopomoci ke zhubnutí i krásnější pokožce

Pekanové ořechy (zdroj: Samphotostock.cz)

Pekanové ořechy jsou u nás neustále známější potravinou. Je to nejen díky jejich výtečné chuti, ale také díky pozitivním účinkům na zdraví.

Původ ořechovce pekanového

Pekanové ořechy pochází ze stromu, který se nazývá ořechovec pekanový. Ten roste přirozeně především na jihu Spojených států amerických a na severu Mexika. Vysazován je ovšem i na dalších místech Severní Ameriky, stejně jako v Jižní Americe, Evropě, Africe, Austrálii a Asii. Vyjma Antarktidy tedy v současné době roste na všech kontinentech.

Kde pekanové ořechy ochutnat?

Pekanové ořechy jsou dnes běžně dostupné i v českých obchodech. Musíte ovšem počítat s tím, že nejsou tak levné jako „klasičtější oříšky“. Jeden kilogram seženete minimálně za 400 Kč, mohou být ale i mnohem dražší. V každém případě si je můžete pořídit třeba i v hořké čokoládě. Pokud tedy máte rádi podobné kombinace, zaměřte se právě na tuto variantu.

Pekanové ořechy v kuchyni

Pokud jste pekanové ořechy doposud neochutnali, pak vězte, že chutnají podobně jako vlašské ořechy. Na druhou stranu jsou poněkud jemnější a lehce máslové. Uplatnění v kuchyni však mohou mít prakticky totožné. Lze je tedy použít jako surovinu při přípravě sladkých pokrmů, ale třeba také do snídaňových směsí, salátů a výtečné jsou v kombinaci se sýry nebo ovocem.

Pekanové ořechy z hlediska zdraví

Tyto ořechy obsahují spoustu cenných látek, z nichž jmenujme mono nenasycené tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Proto působí kladně na lidské zdraví. Pomoci mohou kardiovaskulární soustavě, když např. snižují krevní tlak, a kladný vliv mají rovněž na trávení. Vyzkoušet je navíc lze i při hubnutí, neboť podporují metabolismus a navozují pocit sytosti. Působí také antioxidačně a protizánětlivě.

Zajímavosti o pekanových ořeších

  • Pekanové ořechy mohou mít kladný vliv i na pokožku. Vzhledem k antioxidačním a protizánětlivým účinkům pozitivně působí např. na akné.
  • Díky vysokému obsahu mono nenasycených tuků mohou prospívat nejen zdraví, ale zároveň nejsou tolik náchylné ke žluknutí.
  • Ačkoli je lze vyzkoušet při hubnutí, vzhledem k vysokému obsahu bílkovin a sacharidů byste je měli konzumovat střídmě. Ořechy a semena jsou obecně považovány za koncentrovaný zdroj živin a s množstvím byste to neměli přehánět.
  • Pokud byste si chtěli zamlsat, tyto ořechy si lze pořídit nejen v hořké čokoládě, ale k dispozici máte i pražené pekanové ořechy v cukrové krustě.
  • Předešlá varianta není právě nejzdravější. Přesně opačné tvrzení platí o pekanových ořeších v bio kvalitě, které si je možné rovněž zakoupit.
Přidat na Seznam.cz