Mýty o pivoňkách: Nejsou náročné, škůdci se jim vyhýbají. Řekneme vám, jak na jejich pěstování

Zdroj: Shutterstock

Podle mnohých článků jsou pivoňky na pěstování náročné květiny, které se jen obtížně udržují naživu. Ve skutečnosti to ale není pravda. Pivoňku si zvládne vypěstovat doma i začátečník, chce to jen dodržovat snadná pravidla.

Alec White se pěstování květin věnuje už dlouhé roky. Pivoňky jsou podle jeho slov jeho největší láskou, protože dorůstají do fascinujících velikostí a tvarů, jsou barevné a překrásně voní.

Proto se také podělil o tři tipy, jak se o sazenice starat, aby vyrostly do krásných květin, a jak s nimi následně jednat, aby vydržely co nejdéle krásné a zdobily vaši zahrádku. Podívejte se, jak snadné to je.

Pozor na hloubku

Prvním velmi důležitým pravidlem je, že pivoňky se nesmí sázet příliš hluboko. To je pravděpodobně nejčastější chyba, kvůli které si zahradníci myslí, že jsou pivoňky náročné květiny.

Pokud vám pivoňka nevykvete, je to způsobené nejspíš tím, že byla rostlina zasazena příliš hluboko a květina nedostala příležitost rozrůst se na vzduchu. Při sázení dbejte na to, abyste jen jemně zasypali kořeny rostliny.

Špatně zasazené pivoňky sice porostou a budou se jevit jako zdravé rostliny s červeným silným kořenem a malými lístky, nikdy vám ale nevykvetou. Málokdo ale o tomto problému ví.

Nikdy nesázejte pivoňky do stínu

Říká se, že pivoňky mají rády jakékoli prostředí i půdu. Je sice pravda, že ať už v kyselé, nebo v zásadité půdě, ať už na slunci, nebo ve stínu, rostlina vždy vyroste. Problém jsou ale květy.

Pokud pivoňka nebude mít dostatek slunce, nikdy nevykvete. Když ji ale dáte na slunné místo a poskytnete jí dostatek vláhy, rozhodně se nemusíte bát toho, že se vám později neodvděčí barevným květem.

Dobře prokypřená půda je základ

Pivoňky mají rády načechranou kyprou půdu, ve které se voda neudržuje příliš dlouho, takže v ní nemusí vyloženě hodiny stát. Když je zalijete, vezmou si z vody vše potřebné a zbytek pak může odtéci dále do země.

Pokud by se stalo, že bude pivoňka v mokré půdě a voda nebude mít dostatečný prostor k odtoku, pravděpodobně začnou kořeny rostliny uhnívat a květu se nedočkáte.

Z květináče na zahrádku

Dalším mýtem, který se o pivoňkách říká, je, že nesnáší přemisťování z místa na místo. Žádná květina nemá ráda několikanásobné přesazování, někdy je to ale třeba.

Pivoňky vydrží nějaký čas v květináči, ve výsledku jim ale bude vždy nejlépe na zahrádce ve volné půdě. A pokud už vám nějaká rostlina v truhlíku kvete, neznamená to, že by se po přesazení do země něco změnilo.

Obecně jsou pivoňky krásnými rostlinami, které hodně vydrží, jsou poměrně odolné proti škůdcům a neměly by chybět na žádné zahrádce. Když už víte, jak na jejich sázení, vyzkoušejte si pěstování pivoněk i vy.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz